Donald Trump megválasztott amerikai elnök Mar-a-Lagóban arról beszélt kedden, hogy érthető az Ukrajna NATO-tagságát ellenző orosz álláspont, valamint Joe Biden leköszönő elnököt hibáztatta azért, hogy megváltoztatta az Egyesült Államok álláspontját Ukrajna NATO-tagságával kapcsolatban.
A leendő elnök emlékeztetett arra, hogy Oroszország már régóta, Vlagyimir Putyin elnöksége előtt is ellenezte Ukrajna NATO-tagságát. Mint mondta, ez Moszkva részéről egy régóta fennálló álláspont, amelyet az oroszok stratégiai érdekek miatt kezelnek kőbe vésettként.
Trump szerint Joe Biden álláspontja, miszerint Ukrajnának jogában áll csatlakozni a NATO-hoz, a feszültségek növekedéséhez vezetett. Hozzátette, hogy
Oroszország aggodalma érthető abból a szempontból, hogy Ukrajna felvételével egy NATO-tagállam közvetlenül az orosz határokon helyezkedne el.
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének tagjai a 2008-as bukaresti csúcstalálkozón fejezték ki hivatalosan támogatásukat Ukrajna esetleges csatlakozása mellett. A Biden-kormányzat is folyamatosan támogatta Ukrajna esetleges tagságát, bár Kijev sosem kapott konkrét ajánlatot a csatlakozásra.
A megválasztott elnök tanácsadói és szövetségesei ellenzik Ukrajna NATO-tagságát a belátható jövőben, mondván, az felesleges provokáció az országot többször is megtámadó oroszok felé. Ukrajna vezetői viszont szorgalmazzák az ország csatlakozását a szövetségbe, ami védelmet jelenthetne a további orosz támadásokkal szemben.
Oroszország rengeteg fiatalt veszít, és Ukrajna is. Ezt soha nem lett volna szabad elkezdeni
– mondta Trump a Magyar Nemzet beszámolója szerint.
Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő decemberben ismételten elmondta, hogy Oroszország elfogadhatatlannak tartja Ukrajna teljes jogú NATO-tagságát, amelyet biztonsági fenyegetésnek tekint. Peszkov szerint az ukrán álláspont ellentmond a biztonság oszthatatlanságának elvével, amely szerint egy ország biztonságának növelése nem történhet más országok biztonságának rovására.
Ukrajna NATO-csatlakozása a jelenlegi körülmények között lehetetlenné tenné a konfliktus politikai-diplomáciai rendezését
– állította korábban az orosz külügyminisztérium egyik magas rangú tisztségviselője, aki a nyugati politikusokat tette felelőssé az eszkalációért. Alekszej Poljicsuk kiemelte, hogy Moszkva folyamatosan figyelmeztet Ukrajna NATO-csatlakozásának veszélyeire.
Mint mondta, ez nemcsak a politikai megoldás lehetőségét zárná ki, hanem elkerülhetetlenül a NATO közvetlen bevonódását eredményezné az orosz–ukrán háborúba, ami kontrollálhatatlan eszkalációhoz vezetne.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök győzelmi tervében sürgette a NATO-csatlakozást, és közölte, hogy várja az azonnali és feltétel nélküli meghívást. Egy NATO-tisztviselő korábban a Washington Postban arról beszélt, hogy a folyamat sok időt vehet igénybe, különösen a jelenlegi nemzetközi és politikai környezetben. A tisztviselő hangsúlyozta, Ukrajna NATO-tagsága egy hosszabb folyamat lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.