Közel két év után újra interjút adott Tucker Carlson amerikai újságírónak Orbán Viktor. A miniszterelnök szerdán Facebook-oldalán tudatta, hogy elutazott, és külföldi útja során egy exkluzív interjú is készül. A kormányfő legutóbb 2023. augusztusában nyilatkozott Carlsonnak, az akkori beszélgetés fő témája az orosz-ukrán háború volt.
A mostani interjút pénteken élőben lehetett követni Tucker Carlson YouTube-csatornáján. A Magyar Nemzet által is követett beszélgetés elején Orbán Viktor arról beszélt, hogy 15 évvel ezelőtt Magyarország egy liberális ellenszélben tette a dolgát, küzdött a migráció megállítása és a hagyományos értékek megőrzése érdekében. Olyan dolgokat tett, ami a liberális világ szemében unortodoxnak számít. Hazánk egy sziget volt a liberális óceánban. Most, hogy Donald Trump visszatért, ez a kis sziget lett az óceán, így az idő minket igazol.
A miniszterelnök szerint a magyar út abban más, mint a brüsszeli, hogy mi soha nem akartuk rákényszeríteni másra, hogyan éljen. Mi azt pártoltuk, hogy mindenki szabadon dönthessen arról, hogy kit enged be az országba, és kit tart kívül a határain. Brüsszelhez hasonló álláspontot képviselt egy ideig Washington is, azonban Donald Trump megváltoztatta ezt a gondolkodásmódot, és Donald Trump valószínűleg megváltoztatja a geopolitikát is. Orbán szerint ugyanis:
A miniszterelnök úgy látja, hogy Trump második elnöksége ezekben mind változást hoz majd.
Carlson felvetésére, hogy Amerikából nézve Németország gazdasága a leginkább tényező, Orbán azt válaszolta, hogy Németország az Európai Unió része, az EU pedig egységes piac. Csak most ez az egységes piac bajban van. Amikor Orbán 30 éve bekerült a nemzetközi politika vérkeringésébe, akkor a világ legnagyobb gazdaság az EU volt, most pedig már csak a harmadik. És az öt legnagyobb gazdaságú ország között nincs európai ország. Az EU gazdasága tehát nem egy sikertörténet. Az európai gazdaság motorja mindig is Németország volt, aki most szenved, és így a többiek is szenvednek.
A miniszterelnök szerint ennek nagyon egyszerű oka van. Európa gazdaságának volt egy jól működő struktúrája, ami az olcsó orosz energiára, és a fejlett európai technológiákra épült, így tudott versenyképes lenni. Azonban a háború miatt ez felborult, hiszen elszigeteltük magunkat ettől az olcsó energiától, és nem találtunk megfelelő helyettesítőt.
Európának nincs jó stratégiája, és nincs erős vezetése, a víziók hiánya pedig nem vezet sikerhez. Ez az, amiben Kína jobb nálunk, és most, hogy Donald Trump visszatért, az Egyesült Államok is. Orbán szerint Amerika ebben a globális versengésben újult erővel fog részt venni. Ha az USA-Kína-EU triót nézzük, akkor a külkereskedelemben az EU nagyjából nullára jön ki, Kína plusz 500 milliárd euróval áll, Amerika pedig veszít 500 milliárd eurót. És erre mondta azt Trump, hogy ez nekik rossz, és ezen változtatni kell.
Azonban nemcsak Washingtonnak, hanem Európában is cselekednie kell. A miniszterelnök felidézte a tavaly közzétett Draghi-jelentést, mely szerint ha az EU nem tesz érdemi lépést három éven belül az energia árának leszorításáért, Európa versenyképességének növeléséért, és az uniós szintű tőkepiac létrehozásáért, akkor az Európai Unió gazdaságának vége.
Donald Trump minden megtesz annak érdekében, hogy a tőkét a világ többi részéről az Egyesült Államokba vonzza. Ezt az Európai Uniónak is meg kellene tennie, azonban ehhez jelenleg nincs megfelelő stratégiája.
Orbán azonban kiemelte, hogy a közép-európai országok egy részének van sajt stratégiája, és természetesen Magyarországnak is van saját stratégiája. Miközben a nyugati országok ideológiai háborút folytatnak a Trump-adminisztráció ellen, vámháborút szorgalmaznak Kínával, és a szankciók révén energiaháborúban állnak Oroszországgal, addig hazánk mindegyik szereplővel jó viszonyt szeretne kialakítani.
Ennek ékes példája, hogy a magyar kormány jó kapcsolatot ápol a republikánus kabinettel, 2024-ben a Kínából Európába érkező összes befektetés 44 százaléka Magyarországra jött, és még Moszkvával is fenn tudtunk tartani a kommunikációt. Magyarország nem blokkosodást akar, hanem együttműködésen alapuló kapcsolatrendszert. Hasonló álláspontot képvisel Szlovákia és Szerbia is.
A kormányfő emlékeztetett, hogy Magyarország és Oroszország közös történelme nem volt nászmenet, konfliktusok és ellentétek sokszor voltak a két ország között. De 2010 után sikerült egy korrekt párbeszédet kialakítani Putyinnal, ahol nem a múlt felhánytorgatása, hanem a lehetséges együttműködések megtalálása került előtérbe.
Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban Orbán kiemelte, hogy bár sokan azt gondolják, az nem Ukrajnáról szól, hanem a NATO bővítéséről. Ennek megakadályozása volt Moszkva fő motivációja, amikor megszállta Ukrajnát. Amikor a háború kitört, a magyar kormány szándékosan próbálta izolálni a konfliktust, mert nem akart eszkalációt, nem akart több háborút, több halált. Ami Ukrajnában zajlik, az nem egy geopolitikai játszma, hanem emberi tragédia, amit meg kell fékezni.
Orbán Viktor kiemelte, hogy Magyarország volt az első, aki az EU háborúba való belépését ellenezte, és aki végig a béke pártján állt. Szlovákia később tért át erre az álláspontra, de sokáig csak Magyarország, Szlovákia és a Vatikán állt a béke pártján. És most, hogy Donald Trump halatomra lépett, már az Amerikai Egyesült Államok is ott áll.
A háború előtt Oroszország hosszú évek enyhülése következtében tudott közeledni a nyugathoz, de a mostani konfliktussal ez megváltozott. Oroszország és Kína kapcsolata sokkal szilárdabb alapokon áll, és hiába zárjuk majd le a háborút, Moszkva nem fog visszatérni olyan formában a nyugathoz, mint korábban volt. Legalábbis hosszú-hosszú évekig biztosan nem.
Orbán szerint a háború hamarosan véget fog érni. Egyre többen belátják majd, hogy nincs értelme tovább finanszírozni a harcokat, tovább támogatni a vérontást, így azt fogják mondani a feleknek, hogy kössenek békét, mert nem kockáztathatunk egy harmadik világháborút.
Az erős vezetők békét teremtenek, a gyenge vezetők háborút hoznak létre. Most pedig erős vezetők vannak hatalmon
– jelentette ki a kormányfő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.