BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Belebukott a korrupcióba a világ egyik legnagyobb állami cégének a volt elnöke – hosszú évekre börtönbe kerülhet

Vesztegetés miatt börtönbüntetésre ítélték a China Everbright Group korábbi elnökét. A kínai cégvezetőnek komoly pénzbüntetést is kell fizetnie.

Kenőpénzek elfogadása miatt 15 év börtönbüntetésre ítélték Li Hszia-penget, a China Everbright Group kínai állami tulajdonú vállalat volt elnökét – számolt be róla kedden a kínai állami média.

China Everbright Group
China Everbright Bank
Kína vesztegetés, korrupció, börtönbüntetés
Vesztegetés miatt börtönbüntetésre ítélték a kínai China Everbright Group korábbi elnökét / Fotó: Cosfoto / AFP

A jelentés szerint a bíróság megállapította, hogy Li kihasználta a különböző intézményeknél, köztük az Industrial and Commercial Bank of China és a China Everbright Group állami tulajdonú pénzügyi vállalatnál betöltött pozícióit, hogy másoknak segítsen hitelnyújtásban, vállalati finanszírozásokban és üzleti szerződések megkötésében. Ezekért cserébe több mint 60,43 millió jüan (körülbelül 3 milliárd forint) értékben fogadott el pénzt és értéktárgyakat.

Börtön és hatalmas pénzbüntetés a kínai cégvezérnek

Az északkelet-kínai Hejlungcsiang Dacsing városának bírósága 15 év börtönbüntetést és 6 millió jüan (300 millió forint) pénzbüntetést szabott ki Lire, emellett minden illegális nyereségét vissza kellett szolgáltatnia az államnak. Hozzátették, hogy a Li letartóztatását követő őszinte beismerő vallomás és az illegálisan szerzett vagyon átadása enyhítő körülményként szolgált, és a bíróság ezt figyelembe véve enyhébb büntetést szabott ki a volt elnökre.

Li mellett tavaly szeptemberben nyomozást indítottak Tang Suang-ning ellen is, aki Li elődje volt a pénzügyi csoportnál. Tang a bíróság szerint 2000 és 2017 között különféle pozícióit kihasználva több mint 11 millió jüan (550 millió forint) összegű kenőpénzt fogadott el. A volt elnököt és pártigazgatót már decemberben 12 év börtönbüntetésre ítélték.

Nem ezt az első eset Kínában, amikor egy pénzintézet vezetője korrupciógyanúba került. Korábban a Bank of China is hasonló okokból került a hírekbe.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.