BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az EU meghosszabbította az Oroszország elleni szankciókat

Az EU 2400 magánszemélyt, céget és szervezetet szankcionált az orosz–ukrán háború kirobbanása óta. Az uniónak félévente kell a szankciókat megújítania, amihez a blokk mind a 27 tagállamának a támogatására szükség van. Magyarország és Luxemburg végül nem vétózott, de cserébe több orosz magánszemély is lekerült a szankciós listáról.

Az Európai Unió tagállamai megállapodtak, hogy fél évvel meghosszabbítják az Oroszország elleni szankciókat, miután Magyarország nem vétózott. A megállapodás értelmében Budapest kérésére három nevet – Mihail Degtyarev orosz sportminiszter, Vjacseszlav Mose Kantor orosz-izraeli üzletember és Gulbahor Iszmailova, aki Aliser Uszmanov orosz-üzbég üzletember nővére – vettek le a listáról.

Az EU meghosszabbította az Oroszország elleni szankciókat
Az egyeztetéseken Magyarország vétót helyezett kilátásba / Fotó: AFP

A Bloomberg szerint Vlagyimir Raszevszkij Magyarországtól függetlenül szintén lekerült a feketelistáról, mivel az orosz üzletember sikeresen megtámadta a szankciókat az Európai Bíróságon. További három személy elhunyt, ellenük értelmetlen lett volna érvényben hagyni a büntetőintézkedéseket.

Az egyeztetéseken Magyarország vétót helyezett kilátásba, ugyanis a magyar kormány azt követelte, hogy töröljék a Mihail Fridman ellen hozott szankciókat. Az Oroszországban és Ukrajnában egyaránt üzletelő Fridman azonban rajta maradt a feketelistán. Az Alfa Bank alapítóját Luxemburg is levetette volna a listáról, de az ország végül elfogadta a döntést.

Korábban is töröltek magánszemélyeket a szankciós listáról

Az EU 2400 személyt, céget és szervezetet szankcionált az orosz–ukrán háború kirobbanása óta. Az uniónak félévente kell a szankciókat megújítania, amihez a blokk mind a 27 tagállamának egyhangú támogatására van szükség. A büntetőintézkedések között szerepel az utazási tilalom és a vagyonbefagyasztás is.

Érdemes megemlíteni, hogy Vlagyimir Raszevszkij esete nem egyedülálló: a szankciókat többtucatnyi orosz mágnás és rokona támadta meg az Európai Bíróságon, emiatt 2023-ban az olaj- és gázszektorban tevékenykedő, azeri származású Farkhad Akmedov, valamint a médiában, az infrastruktúra-építésben és az energetikában érdekelt Grigorij Berezkin is lekerült a feketelistáról.

Alekszandr Sulgin, az orosz Amazonnak is hívott online kiskereskedelmi platform, az Ozon korábbi vezetője ellen sem hosszabbították meg a büntetőintézkedéseket másfél éve, továbbá Mihail Fridman volt feleségét és Aliser Uszmanov egy másik testvérért is törölték a listáról korábban.

Magyarország ellenzi a közös uniós védelmi finanszírozást

A szankciók után újabb vita várható Brüsszelben: Magyarország kész vállalni az európai védelmi törekvések finanszírozását, de ellenzi, hogy ehhez közös európai uniós adósságot vegyenek igénybe – jelentette ki Orbán Viktor. A kérdés valószínűleg a jövő héten, az uniós vezetők csúcstalálkozóján kerül napirendre, ahol nehéz tárgyalások várhatók a témáról – mondta Orbán.

Magyarországon kétharmados parlamenti többség szükséges ahhoz, hogy a kormány jóváhagyja a közös uniós finanszírozást. Bár Orbán rendelkezik az alkotmányozó többséggel, de közölte: a március 20-i EU-csúcs kezdete előtt tervezett ülésen arra fogja sürgetni a parlamenti képviselőket, hogy szavazzanak ellene.

Eddig hatottak az amerikai szankciók, ismét árad külföldre az orosz olaj

Egyre hatástalanabbnak tűnnek a Joe Biden elnöksége végén bevezetett legutóbbi szankciók, amelyek többek között tankereket büntettek. A listázott hajók egy része azonban műholdfelvételek tanúsága szerint orosz zászló alatt ismét munkába állt, és orosz olajjal megpakolva elindult a célállomása felé.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.