Marine Le Pen nem hagyja annyiban, tovább harcol az igazáért
A francia Nemzeti Tömörülés és a párt európai parlamenti képviselői által alkalmazott asszisztensek juttatásainak hűtlen kezelése ügyében első fokon elítéltek közül 12 személy – köztük Marine Le Pen – fellebbezett az ítélet ellen – közölték pénteken igazságügyi források.

A párizsi büntetőbíróság március 31-én két év letöltendő és két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a francia ellenzéki politikust és azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól, amiért a neve általa fémjelezett Nemzeti Tömörülés a vád szerint 2,9 millió euró európai parlamenti juttatást törvénytelenül pártcélokra használt fel. Az ügyben további 23 vádlottat hat hónaptól négy évig terjedő felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt egy három tagú bírói testület. A vádlottak túlnyomó többsége ártatlannak vallotta magát a perben. Az elsőfokú ítélet értelmében az 56 éves ellenzéki politikus nem vehet részt a következő, 2027 tavaszára tervezett elnökválasztáson.
A fellebbezés határideje csütörtök éjfél volt. Az elítéltek mintegy fele úgy döntött, elfogadja az első fokú ítéletet.
A vádlottak kisebb száma miatt a fellebbviteli tárgyalás, amelyet 2026 első felére tervez a francia igazságszolgáltatás, és amelynek döntése 2026 nyarán várható, várhatóan rövidebb lesz, mint az első, amely két hónapig – 2024. szeptember 30. és november 27. között – tartott hatalmas médiafigyelem mellett.
Az első fokú bíróság Marine Le Pen azonnali eltiltását a politikai választhatóságtól azzal indokolta, hogy fennáll a visszaesés veszélye, mivel a politikus nem ismerte el a tényállást, és az ítélet indoklása szerint „nem is tudatosult” benne a választott képviselői tisztséggel járó „rendkívüli tisztesség követelménye”, illetve „az ezzel járó felelősség”.
Elítélése óta Marine Le Pen és pártja „politikai döntésnek”, „demokratikus botránynak”, „a bírák beavatkozásának” minősítette a bírósági döntést.
Veszélyben Marine Le Pen politikai pályafutása, el akarják távolítani
Hétfőn tárgyalta a párizsi bíróság azt az ügyet, amelyben bűnösnek találta a Nemzeti Tömörülés kilenc EP-képviselőjét, köztük Marine Le Pent. A politikus tagadja vádakat, és azt mondja, így akarják politikailag ellehetetleníteni. Sorban álltak ki mellette európai szuverenista politikusok.


