Lezárult a tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első szakasza, amelynek eredményeként kivontak a forgalomból több mint 300 kilogramm élelmiszert, és összesen 1,6 millió forint bírság kiszabása van folyamatban – tájékoztatott a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerdán.
A hatóság közleménye szerint a 2025-ös tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzéseket március 24. és április 18. között az egész ország területén végzik. Az akcióban a húsvéti hagyományokhoz kapcsolódó, népszerű termékekre fókuszálnak, egyebek között sonkákat, húsvéti édességeket, kalácsokat, étkezési tojásokat és borokat vizsgálnak.
A Nébih koordinálásával a területi élelmiszerlánc-felügyeleti szervek hatósági ellenőrei több mint 260 ellenőrzést tartottak élelmiszer-előállítóknál és alkoholos italt forgalmazóknál,
A hatóság 15 bírság kiszabásáról intézkedik összesen 1,6 millió forint értékben.
Az élelmiszerlánc-felügyeleti hatáskörben eljáró kormányhivatalok és a járási hivatalok ellenőrei az első időszakban 268 ellenőrzést végeztek 83 húskészítmény-, 77 sütőipari, 38 édesipari előállítónál és 42 tojáscsomagoló létesítményben, valamint 28 helyen a borászati termékek forgalmazását vizsgálták. Az élelmiszer-előállítóknál a szakemberek 26 tételt, több mint 300 kilogramm élelmiszert vontak ki a forgalomból, amelyek nagy része lejárt alapanyag volt, de találtak néhány nem nyomon követhető sonka- és füstölthúskészítmény-tételt is.
Az érintett üzemekben eddig 29 húsvéti édességből, 50 kalácsból, valamint 56 húsvéti sonkából és füstölthús-készítményből vettek mintát.
A húsvéti figurák különféle csokoládéból vagy bevonómasszából készülhetnek, ezeknél a laboratóriumi vizsgálatok a zsírsavösszetételre, valamint a nem jelölt allergének és a szalmonella esetleges jelenlétére irányultak. A minták megfeleltek az előírásoknak.
A kalácsok esetében a Magyar Élelmiszerkönyvben és a gyártmánylapban rögzített minimális zsírtartalmat ellenőrizték, két foszlós kalács az előírtnál alacsonyabb zsírtartalommal rendelkezett
– írták a közleményben.
A húsvéti sonkákból és egyéb húskészítményekből a sótartalom és a mikrobiológiai paraméterek (Salmonella, Listeria monocytogenes) vizsgálata céljából vettek mintát. Eddig három sonka, valamint három „comb” vagy „lapocka” megnevezésű termék az előírtnál magasabb sótartalmú volt.
A tojáscsomagolók ellenőrzése során 28 étkezési tojás mintavétele történt, amelyek mikrobiológiai vizsgálata során szalmonella jelenlétét nem mutatták ki.
A külföldi borok és gyöngyözőborok ellenőrzése kedvező eredménnyel zárult az első szakaszban. A felügyelők rendben találták a forgalmazáshoz szükséges dokumentumokat, és a vizsgált termékek között érzékszervi hiba miatt fogyasztásra alkalmatlan tétel sem akadt – közölte a Nébih.
Trükköző álőstermelőket buktatott le a Nébih
A nyári szezonális ellenőrzések során az őstermelők mellett a fesztiválok és az üdülőhelyek is górcső alá kerülnek. A Nébih szakemberei számos álőstermelő ellen indítottak eljárást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.