BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ez mindent megváltoztatna: magyar lehet az új pápa – felfogni is nehéz, pedig egyértelmű az esély

A konklávé általában a pápa halála után 15-20 nappal kezdődik. A közelgő pápaválasztás Magyarország szempontjából is kiemelt, történelmi jelentőséggel bír: minden jel szerint magyar is van az új pápa címére legesélyesebb jelöltek között. Talán nem kell különösebben taglalni, milyen mértékben tágítaná Magyarország lehetőségeit a nemzetközi térben, ha mi adnánk a világnak az új pápát.

Bizonyosan nem illendő, azonban a világ már azt találgatja, ki lesz az új pápa Ferenc halálát követően. A legnagyobb esélyesekről lista készült, amelyen előkelő helyen szerepel egy magyar egyházi vezető is.

új pápa, Ferenc pápa
Új pápa: magyar lehet Ferenc utódja – ő az egyik legnagyobb esélyes / Fotó: VINCENZO PINTO

Ahogy arról a Világgazdaság is beszámolt, húsvéthétfő reggelén meghalt Ferenc pápa. A 88 éves szentatya romló egészségügyi állapota közismert volt – igaz, a hírek szerint nem ez a halál lehetséges oka –, hazatérése a teremtőhöz azonban mégis váratlanul érte a világot. Vasárnap a délelőtti órákban tömegek érkeztek Vatikánban a Szent Péter-bazilika előtt, a Szent Péter téren, ahol kora este, 19:30-kor rózsafüzért tartanak a pápáért, amelyet Mauro Gambetti bíboros vezeti majd.

Új pápa: magyar lehet, ő az egyik legnagyobb esélyes

Ha már bíboros: a bíborosi kollégium már készül arra, hogy konklávéra gyűljön össze a Vatikánban, amely meghatározza a katolikus egyház jövőjét. A pápaválasztás döntése nem csupán a világ 1,37 milliárd katolikusának következő földi vezetőjét jelöli ki, hanem meghatározza az jövőbeni irányát is a katolikus egyháznak. 

Óriási kérdés, hogy vajon az új pápa folytatja Ferenc progresszív reformjait vagy pedig a bíborosok visszatérnek a teológiai konzervativizmushoz? A válasz akkor lesz csak egyértelmű, amikor a Sixtus-kápolnából felszáll a jelképes fehér füst, amely kvázi bejelenti, hogy a világnak új pápája van.

Ahogy arról a Magyar Nemzet alapján lapunk is írt, az új pápa megválasztása szigorú protokoll alapján zajlik, amelynek végén a bíborosok kétharmados többsége kell az eredményes (titkos) voksoláshoz. Ha a szavazás során nem jön létre a minősített többség, a szavazólapokat elégetik, és a Sixtus-kápolna kéményéből megjelenő fekete füst jelzi a világnak, hogy folytatódik a konklávé.

Mindenesetre a már megkezdődött gyászidőszak alatt rengeteg lehetőség lesz a püspökök és bíborosok számára, hogy informálisan megbeszéljék egymással a konklávéval és annak kimenetelével kapcsolatos céljaikat. Vagyis ha úgy tetszik, most dőlnek el a pápaválasztás erőviszonyai. Sőt, már azt is látjuk, kik a legesélyesebb jelöltek.

A Magyar Nemzet és a Newsweek is ír arról, hogy a lenagyobb favoritok között magyar is van, ő pedig nem más, mint Erdő Péter bíboros.

 

A 72 éves egyházi vezető 2003-tól Magyarország prímása, a pápaválasztó bíborosi testület tagja és most egyértelműen esélyes arra, hogy

magyar pápa legyen.

A patinás angolszász újság vatikáni megfigyelők véleménye, valamint fogadóirodák oddsai szerint állított össze a favoritok rangsorát.

  1.  Luis Antonio Tagle (Fülöp-szigetek) – a bukik 3:1-es szorzóval adják jelenleg a 67 éves bíboros megválasztását. Tagle, a befogadás és az evangelizáció szószólója, megbízható tagja volt Ferenc belső körének. Ázsiai háttere is emeli esélyeit, mivel a katolicizmus gyorsan növekszik a kontinensen, különösen a Fülöp-szigeteken.
  2. Pietro Parolin (Olaszország) – a 70 éves bíboros „győzelmére” 4:1 arányban lehet fogadni. Ő az egyik legtapasztaltabb vatikáni tisztviselő: államtitkárként 2013 óta jelentős szerepet vállalt diplomáciai ügyekben. Parolint mérsékelt teológiai jelöltnek tekintik, aki stabilitást tud nyújtani, miközben továbbra is fenntart néhány Ferenc reformját. A vatikáni bürokráciához fűződő mély kapcsolatai erős pápajelöltté teszik.
  3.  Peter Turkson (Ghána) – a 76 éves Peter Turkson bíboros jelenleg 5:1-es odds mellett áll a fogadási piacokon. Megválasztása történelmi pillanatot jelentene, évszázadok óta az első afrikai pápa lenne. A legutóbbi afrikai pápa Gelasius volt, aki 492 és 496 között szolgált. Az afrikai szülők gyermekeként Rómában született Gelasius kiterjedt teológiai írásairól, valamint a jótékonyság és a szegények melletti határozott kiállásáról ismert.
  4. Erdő Péter (Magyarország) – a lista negyedik helyén tehát a magyar esélyes szerepel, akit a Newsweek „egy élvonalbeli konzervatív jelöltként” ír le 6:1-es oddsszal. Erdő Péter a kánonjog tekintélyes tudósa, a hagyományos katolikus tanítások és doktrínák szószólója. „Azok számára, akik II. János Pál és XVI. Benedek konzervativizmusához szeretnének visszatérni, Erdő jelentős elmozdulást jelentene Ferenc megközelítésétől” – hívta fel a lap a figyelmet.
  5. Angelo Scola (Olaszország) – a 82 éves bíboros 8:1-es aránnyal bír. Már a 2013-as konklávén is favorit volt, amelyen végül Ferenc pápát választották meg. Scola Milánó egykori érseke, mély teológiai gyökerekkel rendelkezik. Egy centralizáltabb és hierarchikusabb egyházat támogat. Tradicionalista álláspontja erős jelöltté teszi azok számára, akik el akarnak fordulni Ferenc reformjaitól, ugyanakkor előrehaladott kora ellene szól.

A konklávé általában a pápa halála után 15-20 nappal kezdődik. Az addig rendelkezésre álló idő elegendő a temetési szertartás és a kilencnapos gyászidőszak lebonyolítására, valamint időt biztosít a bíborosok számára világszerte, hogy Vatikánvárosba utazzanak.

Hogy végül Erdő Péter megkaphatja-e a bíborosi plénum többségének támogatását, egyáltalán ott lesz-e valóban a legerősebb jelöltek között, az egyelőre nem világos. Egy biztos: előzetesen minden esélye megvan erre. A közelgő pápaválasztás éppen ezért Magyarország szempontjából is kiemelt, történelmi jelentőséggel bír. Talán nem kell különösebben taglalni, milyen mértékben tágítaná Magyarország lehetőségeit a nemzetközi térben, ha mi adnánk a világnak az új pápát.  

Kiszivárgott Ferenc pápa halálának oka: nem erre számított a világ
Az információ nem hivatalos, de hitelesnek mondott források közölték az olasz hírügynökséggel. Ferenc pápa halálának oka más lehetett, mint amire a világ közvéleménye gondolt.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.