Az amerikai Legfelsőbb Bíróság úgy határozott, hogy Donald Trump elnök megszüntetheti több mint 500 ezer Kubából, Haitiról, Nicaraguából és Venezuelából származó bevándorló ideiglenes tartózkodási engedélyét. A testület ezzel felfüggesztette egy szövetségi bíróság döntését, amely megakadályozta volna, hogy a kormányzat tömegesen vonja meg a migránsok státuszát és egyenkénti ügyintézést írt elő.
A döntés lehetővé teszi, hogy a Trump-adminisztráció gyorsított kitoloncolási eljárásokat indítson az érintettek ellen, akik így rövid időn belül deportálhatók lehetnek. Két liberális bíró, Ketanji Brown Jackson és Sonia Sotomayor ellenezte a határozatot, szerintük a döntés súlyos károkat okoz a bevándorlóknak, akik életük és családjuk biztonsága miatt menekültek az Egyesült Államokba.
A Reuters emlékeztet: amerikai kormány márciusban bejelentette, hogy visszavonja több mint 500 ezer kubai, haiti, nicaraguai és venezuelai migráns ideiglenes tartózkodási engedélyét az Egyesült Államokban, akik a Biden-kormányzat alatt bevezetett CHNV program keretében érkeztek. Ez a státusz lehetővé tette nekik, hogy két évig legálisan éljenek és dolgozzanak az Egyesült Államokban, miközben bevándorlási kérelmeik elbírálás alatt álltak.
Mint ismert, Donald Trump a kampányban több millió migráns kiutasítását ígérte. Az amerikai kormány az elmúlt hónapokban több módszerrel is próbálta növelni az önkéntes távozások számát: szigorúbb pénzbírságokat helyezett kilátásba, míg egyes migránsokat hírhedt börtönökbe, például Guantánamóra vagy El Salvadorba deportált.
Washington a hónap elején bejelentette, az országot önként elhagyó, illegálisan tartózkodó személyek ezer dolláros ösztöndíjat, valamint repülőjegy- és utazási támogatást kaphatnak. Az új önkéntes kitoloncolási program célja, hogy alternatívát kínáljon a költséges és gyakran elhúzódó deportálásokkal szemben.
Márciusban a Trump-adminisztráció újraindította és átnevezte a CBP Home nevű applikációt, amely korábban CBP One néven a Biden-kormányzat alatt a legális belépést segítette. Mostantól az alkalmazás fő célja az önkéntes hazatérési folyamat megkönnyítése.
Az amerikai belbiztonsági minisztérium adatai szerint Trump januári hivatalba lépése óta májusig 152 ezer személyt küldött vissza származási országába. Az amerikai elnök ugyanakkor korábban jelezte: azokat, akik jól viselkednek és önként távoznak, akár vissza is engedhetik később.
Trump első száz napja: globális átalakulás kezdődött meg
Egy új világrend kialakítása felé tett első lépéseket láthatunk az amerikai elnök hivatali idejének első száz napja során . Trump minden elődjénél több rendeletet adott ki: visszaszorította a migrációt, lassult az infláció, felerősödött a kereskedelmi háború Kínával szemben, és a vámháborúval megkezdődött a globális kereskedelem átalakítása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.