BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mellrák: még hat hónap életet adott az AstraZeneca új gyógyszere

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A gyógyszergyár készítménye fél évvel lassította a betegség lefolyását. A rák terjedését több mint fél évre megállította a Camizestrant, más gyógyszerek kombinálásával.

Az új kísérlet felkeltheti a befektetők érdeklődését is, a készítményt szedő betegek átlagosan 16 hónapig éltek a rák progressziója nélkül, szemben a jelenlegi standard kezelést kapók 9,2 hónapjával.

camizestrant
A Camizestrant-ra jól reagáltak a melrákkal küzdők / Fotó: Graeme Sloan

Az Astra abban reménykedik, hogy a tanulmány adatai, melyeket az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság chicagói éves találkozóján mutattak be, segítenek majd egy új kezelési stratégia kidolgozásában egyes emlőrákos betegek számára.

A Camizestrant hormonterápiaként működik, hogy megakadályozza az ösztrogén kötődését a rákos sejtekhez. A gyógyszer más, egyéb felhasználási módjaival együtt az Astra szerint több mint 5 milliárd dolláros éves árbevételt hozhat. Az elemzők azonban óvatosabbak, mivel más hasonló gyógyszerek kudarcot vallottak, a Barclays pedig a potenciális éves csúcsárbevételt 3,6 milliárd dollárra becsüli.

Rákgyógyszer-nagyhatalom 

Az AstraZeneca Pascal Soriot vezérigazgató vezetésével rákgyógyszer-nagyhatalommá vált, a Tagrisso vagy éppen az Imfinzi nevű készítmény eddig is jelentősen hajtotta a bevételeket. A vizsgálatban vérvizsgálattal mérték egy olyan mutáció növekedését, amely rezisztenciát okoz a jelenlegi fő endokrinkezeléssel szemben.  A vizsgálatban résztvevőket figyelték,  és amikor mutációk jelentek meg náluk, Camizestrant-ra állították át őket.

Ötvenhat százalékkal csökkentette a progresszió kockázatát, és ami még fontosabb, hosszabb ideig fenntartotta az életminőséget

– mondta Susan Galbraith, az onkológiai hematológiai kutatás-fejlesztésért felelős ügyvezető alelnök egy interjúban. A gyógyszert nagyon jól tolerálták – mondta –, a betegek kevesebb mint 1,5 százaléka hagyta abba a szedését.

Az Astra tárgyalásokat folytat az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalával (FDA) a készítményről.

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.