Európában a hőmérséklet több helyen meghaladta a 40 Celsius-fokot, szakértők a következő napokban ezrek halálával számolnak. Dél-Európa perzselő hőhullám közepén van; Spanyolország Huelva tartományában a hőmérséklet elérte a 46 Celsius-fokot, ez új országos rekord. Olaszországban, Görögországban, Portugáliában és a Nyugat-Balkánon szintén rendkívüli a forróság. Ezeken a területeken erdőtüzekkel és halálos áldozatokkal is számolni kell – írja a Politico.
A klímaváltozás következményeként a hőhullámok gyakoribbá, veszélyesebbé és intenzívebbé válnak, ami súlyosabb megbetegedésekhez és több halálesethez vezet.
„Már nem az a kérdés, hogy lesz-e hőhullám, hanem az, hogy hányat fogunk átélni idén, és meddig fognak tartani” – mondta Marisol Yglesias González, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) éghajlatváltozásért és egészségügyért felelős szakértője.
Pierre Masselot, a Londoni Higiéniai és Trópusi Orvostudományi Iskola statisztikusa szerint
a jelenlegi hőhullám várhatóan több mint 4500 többlethalálozást okoz június 30. és július 3. között. A legmagasabb halálozási arány Olaszországban, Horvátországban, Szlovéniában és Luxemburgban várható.
A legrosszabb napok valószínűleg kedd és szerda lesznek.
A spanyol meteorológiai hivatal, az Aemet szerint az ország településeinek közel kétharmadán van hőségriasztás, közülük 804-nél a legmagasabb figyelmeztetési fokozatot rendelték el. Franciaországban, Olaszországban, Portugáliában és Görögországban is életbe léptek hőségriasztások.
A görög kormány figyelmeztetést adott ki az Athén környéki tengerparti településeken pusztító erdőtüzek okozta légszennyezés miatt. Törökországban több mint 50 ezer embert evakuáltak, főként az Izmir melletti tűz miatt.
Albániában vasárnap és hétfőn 26 erdőtüzet jelentettek, míg Szerbiában a meteorológusok szerint a múlt csütörtök volt a legmelegebb nap a 19. század óta, amióta feljegyzések készülnek.
A WHO emlékeztetett arra, hogyan vészelhető át könnyebben a hőhullám:
Yglesias González külön kiemelte, hogy
azok, akik antidepresszánsokat vagy vérnyomáscsökkentőt szednek, fokozott figyelmet igényelnek, mivel ezek a gyógyszerek befolyásolhatják a test hőszabályozó képességét.
A WHO munkatársa hétfőn figyelmeztette a kormányokat, hogy tegyenek többet a „több tízezer, felesleges és nagyrészt megelőzhető haláleset” elkerüléséért.
A szakértő hangsúlyozta, hogy nemcsak a hőhullámok idején kell cselekedni, hanem fel is kell készülni rájuk. Egy 2022-es felmérés szerint a WHO európai régiójának 57 országa közül mindössze 21 rendelkezik nemzeti hőegészségügyi intézkedési tervvel – ezek közül is csupán 14 uniós tagállam.
Izlandtól Oroszországig évente több mint 175 ezer ember hal meg a hőség miatt. A Masselot társszerzőségével készült, 854 európai várost vizsgáló januári tanulmány arra figyelmeztetett, hogy a hőség okozta halálozások száma drámaian növekedhet, ha a klímaalkalmazkodás nem válik sürgető prioritássá.
A következő napokban Magyarországon is kánikulára kell számítani, az időjárás-előrejelzések szerint a hőmérő higanyszála hazánkban is elérheti a 40 Celsius-fokot.
Pokoli hőség Horvátországban: a magyarok kedvenc üdülőhelyén mértek extrém meleget éjfélkor
Elképesztő hőség tombol Dél-Európában, ami alól Horvátország sem kivétel: éjfélkor több dalmát tengerparti városban is harminc fok fölötti hőmérsékletet volt. A legmelegebb Brelában volt, ahol 32 Celsius-fokos hőmérsékletet mértek éjfélkor, ezt követte Dugi Rat 31,9 Celsius-fokkal, Dubrovnik 31,9 Celsius-fokkal, Krvavica 31,8 Celsius-fokkal, Kastel Gomilica 31,3 Celsius-fokkal, Omis 31,2 Celsius-fokkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.