Dusan Vujovic szerb pénzügyminiszter a napokban bejelentette, hogy országa 2020-ig meg tud felelni az Európai Unió konvergenciakritériumainak. A maastrichti szerződés 121. paragrafusában felsorolt feltételek szerint az éves költségvetési hiány nem haladhatja meg a GDP 3 százalékát, a bruttó államadósság pedig nem lépheti túl a GDP 60 százalékát. Az EU-tagállamoknak e feltételeket kell teljesíteniük az euró bevezetéséhez. Vujovic a parlament szakbizottságainak együttes ülésén ismertette a 2018 és 2020 közötti időszakra tervezett gazdasági reformprogramot. Alapvető céljaik közé sorolta az ország pénzügyi stabilitásának megőrzését, valamint a szerkezeti reformok felgyorsítását és az államadósság csökkentését. A terv szerint 2018-ban és 2019-ben a költségvetési hiányt a GDP fél százalékán szeretnék stabilizálni. Az államháztartás számításaik szerint így válik fenntarthatóvá, miközben az államadósság a GDP 56,3 százalékára csökken 2020-ig. A következő két évben 3,5 százalékos gazdasági növekedéssel kalkulálnak, ez egybeesik a Világbank és az IMF prognózisával.
Szerbia Brüsszelben nemrég két új csatlakozási fejezetet nyitott meg: a 6-os fejezet a vállalati joggal, a 30-as a külföldi gazdasági kapcsolatokkal foglalkozik. Eddig 12 fejezetet sikerült megnyitni a harmincból, és kettőt ideiglenesen le is zártak. A várakozásokkal ellentétben éppen a költségvetési és pénzügyi rendelkezésekről szóló 33. fejezetet nem sikerült megnyitni, mert azt öt tagállam nem támogatta. Svédország, Németország, Franciaország, Nagy-Britannia és Horvátország hivatalos álláspontja szerint ugyanis Szerbia még nem tett eleget a feltételeknek a jogállamiság, valamint az igazságszolgáltatás, a bírósági szervezet és a bírák függetlenségének biztosítása, illetve a korrupció felszámolása területén.
Mindez a hitelminősítőket nem zavarta meg abban, hogy javítsák Szerbia adósbesorolását. A Standard & Poor’s és a Fitch Ratings hitelminősítő is BB mínuszról egy fokozattal BB-re emelte az ország osztályzatát, igaz, az még így is a befektetésre nem ajánlott kategóriában van. Az S & P indoklása szerint a gazdaság kilábalási folyamata, valamint az IMF-fel megkötött elővigyázatossági készenléti megállapodás sikeres megvalósítása jelentősen javította a balkáni ország költségvetési egyensúlyát. A Fitch Ratings pedig különösen azt díjazta, hogy 2014 óta a GDP 6 százalékát kitevő szerkezeti kiigazítást sikerült megvalósítani az államháztartásban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.