BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

London hiába lobbizik Európában, csak neki fáj a kilépés

A megállapodás nélküli Brexit valószínűsége „kényelmetlenül nagy” – figyelmeztetett Mark Carney, a Bank of England kormányzója. Szavai hatására azonban pénteken csak 0,09 százalékkal gyengült a font, ami annak a legújabb jele, hogy mindenki egyre biztosabbra veszi: Nagy-Britannia és az Európai Unió nem fog megegyezni határidőre a kilépés feltételeiről. Liam Fox kereskedelmi miniszter, a kormány egyik prominens Brexit-párti tagja a The Sunday Timesnak adott interjúban 60-40 százalékra becsülte ennek az esélyét. Szerinte azonban az esetleges kudarcnak az Európai Bizottság kérlelhetetlensége lesz az oka, Brüsszeltől és a tagállamoktól függ, hogy az elveket vagy a gazdasági realitást helyezik előtérbe.

Szakértői becslések szerint a maradó 27-ek gazdaságát – Írország kivételével – sokkal kevésbé fájdalmasan fogja érinteni az úgynevezett hard Brexit, mint Nagy-Britanniáét. London ezt próbálja kihasználni arra, hogy megossza a tagállamokat. Jeremy Hunt külügyi és Dominic Raab Brexit-ügyi miniszter járja

Európát, az eddigi kísérletek azonban kudarcba fulladtak, Brüsszel mellett Berlin és Párizs is többször figyelmeztetett, hogy a kilépési tárgyalásoknak Michel Barnier az egyedüli felelőse. Ezt megismételte a hét végén Emmanuel Macron francia elnök is, aki nyári rezidenciáján fogadta a nyaralását egy nappal lerövidítő Theresa May kormányfőt. Az informális találkozón Nagy-Britannia és Franciaország jövőbeni kapcsolatairól egyeztettek, a Brexit-tárgyalások azonban nem is kerültek szóba. A francia sajtó mindenesetre segélykiáltásként értékelte a találkozót, amely lapértesülések szerint May kérésére jött létre, annak nyilvánvaló jeleként, hogy a brit kormányfő egyre jobban aggódik. Macronnál azonban eleve nem sok esélye volt, hiszen a francia elnök az erős EU és az egységes piac elkötelezett híve, London pedig éppen ezt az egységes piacot bontaná meg a kormány legutolsó javaslatával, amely szerint csak az áruforgalom maradna a piac része.

Brüsszelnek és Londonnak elméletileg októberig kellene megegyeznie a kilépés feltételeiről, a kétéves átmeneti időszak alatt pedig a majdani együttműködésről. A Bloomberg értesülése szerint elképzelhető, hogy a döntést előrehozzák a szeptemberi EU-csúcsra, az októberi pedig uniós–ázsiai egyeztetés lesz a kereskedelmi háborúról.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.