Egyre fokozódik a nyomás Theresa May brit kormányfőn, aki makacsul ragaszkodik az Európai Unióból való kilépési tervéhez annak ellenére, hogy azt Brüsszel, valamint saját pártjának és kabinetjének egy része is élesen ellenzi. A terv lényege, hogy Nagy-Britannia az árukereskedelemben egyfajta vámunióban maradna az EU-val – ez azonban pontosan az a „mazsolázás” lenne, amelyet Brüsszel az első perctől kezdve elutasít. Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-főtárgyalója legutóbb a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott hétvégi interjúban erősítette meg, hogy súlyos következményekkel járna, ha engednének a briteknek, mert akkor más országok is hasonló előnyöket követelnének. Ez pedig az egységes piac és az Európa-projekt végét jelentené, így sokkal könnyebb lenne, ha Nagy-Britannia az egységes piac része maradna – tette hozzá. Barnier ugyanakkor kész a tárgyalások lezárásának határidejét november végéig meghosszabbítani, mivel pillanatnyilag elképzelhetetlennek tűnik, hogy az október 19–20-i EU-csúcsig sikerüljön megállapodásra jutni az északír–ír határ és a jövőbeni kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok kérdésében.
Újabb támadást indított a kormány elképzelései ellen Boris Johnson volt külügyminiszter, a kilépés egyik legfőbb támogatója, a kormányfő lehetséges kihívója is. A Daily Telegraph hétfői számában megjelent írásában úgy vélekedett, hogy a terv katasztrófa Nagy-Britannia számára. „Mintha a vezértankunk felett lebegő fehér zászlóval indulnánk csatába. Ha ezen az alapon folytatjuk, akkor szemétdombra hajítjuk a Brexit minden előnyét” – írta. Johnson és Barnier szavainak hatására hétfőn ismét gyengült a font, ami pedig a múlt héten havi csúcson járt. A brit deviza délelőtt 0,4 százalékot veszített értékéből a dollárral és az euróval szemben is.
A brit tőzsde eddig nem szenvedte meg különösebben a kilépés körüli bizonytalanságot, de szakértők szerint ez már most szeptemberben megváltozhat, amikor a befektetők visszatérnek a nyaralásból. „A helyzet elég csúnyán és meglehetősen gyorsan elfajulhat” – mondta a MarketWatchnak Helen Thomas, a Blonde Money londoni makrogazdasági tanácsadó cég alapítója és vezérigazgatója, aki úgy véli, hogy a szeptemberi első nagyobb megingás után folyamatosan gyengülni fognak a részvényárfolyamok, s az év végére már számottevő visszaesés jöhet. Annál is inkább, mert Thomas szerint most a megállapodás nélküli kilépés tűnik a legvalószínűbbnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.