Csökkentette a Szlovák Nemzeti Bank (NBS) a 2019-re várható növekedési prognózisát, a frissített középtávú kitekintés szerint a januárban előre jelzett 4,2 százalék helyett csak 3,5 százalékkal nő majd Szlovákia összterméke (GDP). A nemzeti bank értékelése szerint a gazdasági növekedés a tavalyi 4 százalék feletti bővüléssel érte el a csúcsát, az idei 3,5 százalékos pluszteljesítmény után 2020-ban 3,4 százalékot, 2021-ben pedig 2,8 százalékot várnak. A januári előrejelzéséhez képest a 2020-as növekedési kilátásokat 0,5 százalékponttal, a 2021-eset pedig 0,2 százalékponttal csökkentette a jegybank. Ódor Lajos, az NBS alelnöke szerint a lassulás oka globális, de kiemelten az eurózóna növekedési ütemének fékeződésében keresendő. Összességében is csökken a külföldi kereslet a szlovákiai termékek iránt, ami főként az autóiparban mutatkozik meg látványosan. „Az eurózóna gazdasága 2018-ban lassabban nőtt a vártnál, az Európai Központi Bank mérsékeltebb tempót vár a következő években is. Szlovákiában is hasonló folyamatok játszódnak le, a tavalyi utolsó negyedévben a gazdaság sokkal lassabban nőtt az előre jelzettnél” – indokolja Ódor a GDP-re vonatkozó 0,7 százalékpontos csökkentést.
„Gyengébb lesz a háztartások fogyasztásának növekedése is, azonban továbbra is stabilan hozzájárul a gazdaság bővüléséhez” – állítja a jegybank. A lakossági fogyasztást tovább serkentheti a csökkenő munkanélküliség és a reálbérek növekedése. Szlovákiában február végén 5,16 százalékos volt a munkanélküliség, 0,1 százalékponttal kisebb, mint januárban. A jegybank szerint idén 1,2 százalékkal, jövőre 0,8 százalékkal, 2021-ben pedig 0,6 százalékkal nőhet a foglalkoztatottság. „Az aktuális előrejelzés szerint viszonylag dinamikusan nőnek majd a bérek, részben a piaci hatások, részben pedig adminisztratív intézkedések következményeként” – állítja az NBS. Feltételezhető, hogy az adminisztratív intézkedések közé sorolja a jegybank a minimálbér várható emelését is, amely a kormányzó Smer politikusainak tervei szerint jövőre 520-ról 600 euróra nőhet.
Az előrejelzés szerint idén a reálbérek 4 százalékkal, jövőre 3,6 százalékkal, 2021-ben pedig 3 százalékkal nőnek. Az infláció a jegybank szerint idén is stabil, 2,5 százalékos marad, jövőre és 2021-ben sem lesz ennél magasabb. A GDP növekedésének kockázatai közé sorolja a jegybank a Brexitet – a szigetországba irányuló évi ötmilliárd eurós kivitel akár 60 százalékkal is visszaeshet –, valamint a globális gazdasági növekedés lassulását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.