A visszaeső gazdasági növekedés az Egyesült Államokban a BlackRock friss elemzése szerint egyet jelent azzal, hogy az amerikai gazdaság a fellendülés kései szakaszába lépett, amikor a makroadatok árnyékot vetnek a vállalati eredményesség legfontosabb mutatójára: a profitmarzsokra. Az elemzőház szerint az idén ismét találkozhatunk majd ezen a területen recesszióval, azaz két egymást követő negyedéven keresztül éves szinten csökkenhetnek a nyereségek. A visszaesés részben a tavalyi adócsökkentés kedvezőtlen éves hatásával, a magas bázisértékkel magyarázható, de több makrogazdasági adat is arra utal, hogy nem egyszeri tételekről van szó, az amerikai profitmarzsok egész évben csökkennek majd.
Ha alaposabban megvizsgáljuk a friss trendeket, akkor látható, hogy egyrészt felfelé torzította őket a már említett adócsökkentés, másrészt pedig a profitmarzsok emelkedése sokszor a verseny hiányának és a piaci erő koncentrálódásának a következménye, nem pedig belső növekedés eredménye. A BlackRock az adatait nem az S&P 500-as vállalatok elemzéséből kapta, hanem a NIPA-t, az amerikai nemzeti számlák rendszerét tekintették át. Ezek az adatok nagyjából megfeleltek az S&P 500-as trendeknek, mégis pontosabbak, mivel a privát vállalkozások egyre növekvő szerepét is magukban foglalják. A NIPA-adatokat használják a GDP-számításhoz, így aggregált szinten is minden vállalkozást tartalmaznak. Az is előny, hogy ezeknek az összetétele stabil, nem változik, mint a részvényindexeké.
A 2018-as, utolsó negyedéves gyorsjelentések lassan megérkeznek, s azt láthatjuk, hogy az úgynevezett top-down előrejelzések, amelyek inkább az aggregált makroadatok segítségével következtetnek a profitra, jelentősen visszaestek. Ezzel szemben a bottom-up vélemények – amelyek mikroszinten figyelik a vállalatokat, a szektorokat, és így készül az összeállítás – továbbra is optimizmust tükröznek.
Bár az általános ciklikus minta szerint a profitmarzsok a kései ciklusban hirtelen összemennek, majd a recessziókban a mélypontjukon maradnak, és a korai fellendülési szakaszban kezdenek csak el nőni, az utolsó években kissé eltértek a megszokottól. A fellendülés kezdetén a marzsok emelkedni kezdtek, de 2015 és 16 között megkezdődött egy ciklus közepi csökkenés, amelyet a kínai energiaárak és az amerikai dollár által keltett sokkok okoztak. Ez 2018 elejére váltott újra emelkedésbe, amit a BlackRock szerint az ipari koncentráció növekedése és a globalizáció segített, ezért nem váltotta a lassulást recesszió.
A folyamat eredményeképpen 2019-re az amerikai profitmarzsok már túl vannak a csúcsukon. Mostantól lényeges csökkenésre számít az elemzőház, ami megfelel a gazdasági ciklusnak is. Amennyiben ez a folyamat alacsonyabb GDP- növekedéssel is párosul, a klasszikus definíció szerinti recesszió is kialakulhat, annak ellenére, hogy a részvénypiacok nem árazzák a csökkenő nyereségességet, és a magas tőkeáttétellel, eladósodottsággal működő vállalatok erre nincsenek felkészülve. Ugyanakkor az eredményrecesszió nem mindig jár együtt a részvénypiacon elérhető hozamok csökkenésével, a szakértők szerint arra inkább a következő lehetséges fázisban, a gazdasági recesszióban kerülhet sor. Ezért szerintük nincs szükség a részvénykitettség csökkentésére a portfóliókban, inkább a kockázat–hozam páros fokozottabb figyelését javasolják. A BlackRock szerint a befektetők részvényválasztásának a minőségi tényezők előtérbe helyezésével még tudatosabbnak kell lennie, mint korábban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.