Az amerikai dollár mintegy 6-12 százalékkal túlértékelt a középtávú gazdasági fundamentumok alapján, míg a japán jen és a kínai jüan szintje alapvetően összhangban van a feltételekkel – írja jelentésében a Nemzetközi Valutaalap (IMF). Ugyanerre jutottak az euróval kapcsolatban is, ám a valutaalap leszögezte: a deviza reálárfolyama 8-18 százalékkal alacsonyabb a kelleténél a németországi gazdasági feltételek tükrében, Berlin folyó fizetési mérlegének többlete ugyanis magas. Donald Trump már korábban is sokszor hangoztatta azon véleményét, amely szerint az euróövezet és Kína szándékosan gyengíti a devizáját, hogy előnyösebb helyzetbe kerülhessen gazdasági riválisainál, elsősorban az Egyesült Államoknál. Az IMF jelentése nyomán könnyen elképzelhető, hogy az amerikai elnök ismét előáll az árfolyam-manipulációs vádakkal.
Trump pótvámok kivetésével igyekezett visszavágni Kínának és az Európai Uniónak. A valutaalap azonban jelezte, a vámháború sehova nem vezet. „Fontos lenne, hogy az összes ország mielőbb felhagyjon a kereskedelmet torzító gazdaságpolitikai lépésekkel. A magasabb vámok magasabb fogyasztói árakat eredményeznek, és összességükben rányomják a bélyegüket a globális kereskedelemre, befektetésekre, gazdasági növekedésre, hiszen csökken az üzleti bizalom, és sérülnek a globális ellátási láncok” – idézi Gita Gopinathot, az IMF vezető közgazdászát a Reuters. A valutaalap becslései szerint az amerikai–kínai kereskedelmi feszültségek jövőre 0,5 százalékkal csökkenthetik a globális gazdasági növekedést, ez mintegy 455 milliárd dolláros kiesést okozna. Az IMF azt javasolta, hogy a vámháború helyett erősítsék meg az elmúlt 75 évben érvényben lévő, szabályokon alapuló többoldalú kereskedelmi rendszert.
Áprilisban még szinte biztosra lehetett venni, hogy Peking és Washington megkötik a kereskedelmi viszályt lezáró megállapodást. A felek arról számoltak be, hogy a tárgyalások jó ütemben haladnak, ám májusban végül félbeszakadtak, és félő volt, hogy a kereskedelmi háború eszkalálódik. Azóta csak minimális előrelépés történt az egyeztetésekben. Trump és Hszi Csin-ping kínai elnök a G20-ak oszakai csúcstalálkozóján tartott kétoldalú megbeszélést. Az IMF vezető közgazdásza jelezte: az, hogy az Egyesült Államok feketelistán tartja a Huaweit, érzékenyen érintheti a globális ellátórendszert, és befektetés és termelékenység tekintetében is aggasztó tényező, mivel a lajstromban feltüntetett vállalatok csak kormányzati engedéllyel vásárolhatnak alkatrészeket amerikai cégektől.
Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültségek több cég eredményeire is negatív hatást gyakoroltak. Az SAP szoftverlicenc-üzletágát például erősen sújtották a kereskedelmi háború miatt visszaeső ázsiai megrendelések. A Volvo is tegnap jelentette be, hogy a kereskedelmi viszályok miatt kénytelen kétmilliárd svéd koronával, azaz 214 millió dollárral visszavágni állandó költségeit. Az autógyártó a tervek szerint már az év második felében elkezdi bevezetni a költségcsökkentési intézkedéseket, amelyek részben létszámcsökkentésekből állnak majd.
A valutaalap a tanulmányában kitért arra, hogy Kína folyó fizetési mérlegének többlete mára gyakorlatilag elolvadt, míg az euróövezetben a szufficites tendencia maradt a jellemző. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság továbbra is a folyó fizetési mérleg legnagyobb hiányával rendelkező országok közé tartozik.
„A kereskedelmi feszültségek eszkalálódása vagy egy megállapodás nélküli Brexit kedvezőtlen hatást gyakorolhat azon országok gazdaságára, amelyek erősen függenek a külső kereslettől és a külső finanszírozástól” – hívta fel a figyelmet az IMF. A valutaalap azt javasolta a nagy deficittel rendelkező államoknak, hogy tartsák növekedésbarát mederben kiadásaikat, míg a nagy szufficittel rendelkezőknek – Németországnak és Hollandiának – azt, hogy pörgessék fel az állami infrastrukturális beruházásokat.
Markánsan csökkent az SAP üzemi eredménye
Az SAP részvényei 10 százalékos eséssel reagáltak tegnap reggel a társaság második negyedéves gyorsjelentésére. A német IT-cég bevételei ugyan 11 százalékkal 6,6 milliárd euróra nőttek, főleg a 40 százalékkal bővülő felhőalapú szolgáltatásoknak és az amerikai adatszolgáltató cég, a Qualtrics felvásárlásának köszönhetően, de az elemzői várakozások alatt maradtak. Az üzemi eredmény 21 százalékkal, 827 millió euróra csökkent éves bázison, míg a nyereség egyötödével, 582 millió euróra esett. A társaság szoftverlicenc-üzletágát erősen sújtották a kereskedelmi háború miatt visszaeső ázsiai megrendelések. A német vállalat negyedéves számaiban megjelentek a januárban bejelentett 4400 fős leépítés vártnál magasabb költségei is. Knut Woller, a Baader Helvea elemzője szerint az erős évkezdés után most nincs momentuma a részvénynek, de ha nem romlik tovább a makrokörnyezet, az SAP hozhatja éves célszámait. | M. E.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.