BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kettős nyomás alatt a rubel

Trendszerűen erősödik a rubel a dollár ellenében: az idén már közel 7 százalékot drágult az orosz deviza. Az olajárfolyam erősödése mellett más tényezők is közrejátszottak a folyamatban. A rubelre kettős külső nyomás hat: a Federal Reserve várható kamatcsökkentése a fejlődő piaci kockázatosabb eszközök felé tereli a tőkét, a geopolitikai bizonytalanságok viszont a biztonságosabb eszközök irányába hatnak. A két faktor eredője eddig erősítette a rubelt, bár könnyen lehet, hogy a trend már rövidebb távon megfordul, mert a rubel egyik legnagyobb támasza, a folyó fizetési mérleg masszív többlete drámai csökkenésnek indult. Az idei második negyedévben csak 12,1 milliárd dolláros lett a 33 milliárd dolláros első negyedév után és a 19 milliárd dolláros becsléssel szemben.

A zsugorodást könnyű lenne az olajszennyezés okozta exportkiesésre fogni, de a részletes adatokból arra lehet következtetni, hogy energiaszektoron kívüli tényezők is állnak a háttérben. A nem energetikai áruexport is 2 százalékkal zsugorodott, az import pedig stagnált. Eközben a szolgáltatási egyenleg is stagnált a második negyedévben, a beruházási egyenleg hiánya pedig nőtt. Ugyanakkor a többlet csökkenésében is szerepet játszik a rubel árfolyamának erősödése.

A jegybank az olajbevételek egy törvényben meghatározott részét kötelezően devizaügyletekre fordítja. Az idei második negyedévben 16 milliárd dollárnyi devizát vásárolt, ez volt az elmúlt két év első olyan negyedéve, amikor a folyó fizetési mérleg többletét meghaladta a devizavétel összege. Elemzők szerint a jegybank nem folytathatja sokáig ezt a megoldást, és a mérlegtöbblet zsugorodása kihatással lehet a devizatartalékok mértékére is.

Az ING friss elemzése éppen erre hívja fel a figyelmet: a rubelárfolyam ugyan az erősödő trend­csatornában van, de a külső egyen­súlyi mutatókban lévő bizony­talanság miatt megfordulhat a trend. Az ING elemzői az idei harmadik negyedévre a 63–65-ös szintek közti árfolyamra számítanak, pedig ennek az alján, a 63-as keresztárfolyamnál volt a hét végén a jegyzés. Efelé mutat az is, hogy az elemzők zöme szerint a következő, július 26-i ülésén a jegybank további 25 bázisponttal csökkenti a 7,5 százalékos alapkamatot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.