Évről évre egyre korábban jön el a túlfogyasztás világnapja: tavaly még augusztus 1-jére, egy évvel korábban pedig augusztus 2-ra esett ez a nap, míg 1970-ben még csak december 23-án értük el a túlfogyasztás határát. Mióta megpróbálják ezt a dátumot megbecsülni, azóta öt hónappal korábban használjuk el a Föld egy évre elegendő erőforrásait.
A Global Footprint Network adatai szerint fogyasztásunkat tekintve úgy élünk, mintha 1,75 Föld állna rendelkezésünkre – pedig csak egy van. A túlfogyasztás világnapjának aktuális dátuma egy globális átlag, ma a világ népességének 80 százaléka olyan országokban él, ahol több erőforrást használnak fel, mint amennyit az ökoszisztémák meg tudnak újítani. Például az európai túlfogyasztás napja idén május 10-re esett, vagyis ha mindenki úgy élne, mint az EU tagállamaiban átlagosan, akkor a Föld éves tartalékai már ezen a napon kimerültek volna. Magyarország az európai és a világátlag között helyezkedik el: a túlfogyasztás határát június 14-én értük el.
„Hazánkban az energiafogyasztás okozza a legnagyobb környezetterhelést, mivel döntő részét fosszilis energiahordozókból biztosítjuk. Ez teszi ki az ország ökológiai lábnyomának csaknem kétharmadát. Jókora részt foglal el emellett az élelmezésünk, amely a lábnyomunk egyötödéért felelős. Ennek legfőbb oka a haszonállatok tartása, mivel számukra jókora legelő- és gabonaterületet kell biztosítani” – idézi Harmat Ádámot, a WWF Magyarország Éghajlatváltozás programjának vezetőjét a szervezet közleménye. Világviszonylatban a rekorder – tavalyhoz hasonlóan – Katar, ahol mindössze másfél hónap alatt, már február 11-én elérték a túlfogyasztás napját. A közel-keleti arab emírséget Luxemburg (február 16.), az Egyesült Arab Emírségek (március 8.), Bahrein (március 10.), Kuvait (március 11.), az Egyesült Államok (március 15.) és Kanada (március 18.) követi, de Dániában (március 29.) és Ausztráliában (március 31.) is már az év harmadik hónapjában eljön a túlfogyasztás napja. A legkisebb ökológiai lábnyommal olyan országok rendelkeznek, mint Marokkó, Kirgizisztán, Niger, Albánia vagy Pápua Új-Guinea.
A felmérés szerint, ha mindenki úgy élne a bolygón, mint az Egyesült Államok lakossága, akkor évente öt darab Földre lenne szüksége az emberiségnek, de szintén jelentős az ausztrál (4,1), az orosz (3,2) és a német (3) Föld-igény is. A fenntarthatósághoz a japán lakosságnak 7,7 Japánra lenne szüksége, de az olaszok is elhasználnak évi 4,7 Olaszországot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.