BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A rendezetlen Brexit lehúzná a jövő évi ír növekedést

Írországban százezer munkahely megszűnéséhez vezetne, ha az Egyesült Királyság október 31-én megállapodás nélkül lépne ki az Európai Unióból, és ennek az egyharmada már az év végére eltűnne – figyelmeztetett tegnapi jelentésében az Ír Központi Bank. A GDP ebben az esetben idén a várt 4,9 helyett csak 4,5 százalékkal nőne, jövőre viszont a várt 4,1 helyett csupán 0,7 százalékos lenne a bővülés. A The Irish Times beszámolója szerint a jegybank idén a foglalkoztatottság 2,4, jövőre újabb 1,7 százalékos növekedésével számol, rendezetlen Brexit esetén azonban ez 2,3, illetve 0,4 százalékra esne vissza. (A leuveni egyetem becslése szerint az EU-ban összesen 1,2 millió munkahely szűnne meg.) A jelentés emellett a fogyasztás és a befektetések, valamint az export erős visszaesését vetíti előre, mivel azonnal és drasztikusan csökkenne a kereslet az Egyesült Királyság részéről, és tovább gyengülne a font. Az ír jegybank jelentését aznap hozták nyilvánosságra, amikor Boris Johnson brit kormányfő országjáró körútján Észak-Írországban tárgyalt az öt helyi párt képviselőivel, és ugyanolyan hűvös fogadtatásban részesült, mint Skóciában és Walesben. Észak-Írország az EU-ban maradásra szavazott 2016-ban, és a többség támogatja a tartomány és Írország közötti határ nyitva tartását garantáló kényszermegoldást, az úgynevezett backstopot, míg az új brit kormány csak akkor hajlandó tárgyalni Brüsszellel, ha ezt kiveszik a korábban tető alá hozott megállapodásból. Írország sem hagyja, hogy az Egyesült Királyság megfélemlítse ebben a kérdésben – jelentette ki az Irish Daily Mirrornak adott interjújában Leo Varadkar kormányfő, aki megismételte, hogy a backstop ügyében országa élvezi az EU támogatását.

Sőt, az amerikai kongresszusét is, amely nélkül Boris Johnson és Donald Trump amerikai elnök nem köthet szabadkereskedelmi megállapodást, bármennyire is szeretne. Az Egyesült Államok közvetítő szerepet játszott a több évtizedes erőszakot lezáró, 1998-as nagypénteki megállapodás megkötésében, és a végrehajtásának is egyik garantálója. Nancy Pelosi, a képviselőház elnöke és a két házban működő kétpárti ír lobbi már jelezte: ha kell, a végtelenségig gátolják az esetleges egyezmény ratifikálását, ha az nem tartja tiszteletben a nagypénteki megállapodást, és nem garantálja a határ nyitottságát. Az ír származásúak teszik ki az amerikai népesség 10 százalékát, és nagyobb részük a kétesélyes államokban él, a kérdés így súlyos problémát okozhat Trump számára a jövő évi elnökválasztáson.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.