A brit kiskereskedelmi forgalom 1995, a statisztikák kezdete óta a legrosszabb hónapot zárta júliusban: az eladások mindössze 0,3 százalékkal növekedtek az előző év azonos időszakában mért 1,6 százalékos bővülés után – derült ki a viszonteladókat képviselő British Retail Consortium (BRC) adataiból. Az alacsony reálbér-növekedés és a Brexit körüli bizonytalanságok a kiadások visszafogására késztetik a fogyasztókat, figyelmeztetett Helen Dickinson, a BRC vezérigazgatója, aki emlékeztetett, hogy az elmúlt 12 hónapban átlagosan 0,5 százalékos volt a forgalom bővülése, ami szintén a legrosszabb adat 1995 óta. A The Guardian összefoglalója szerint hasonló eredményt mutat a Brit Iparszövetség kiskereskedők körében végzett felmérése is, amely egyenesen a forgalom visszaesését jelezte júliusban. A brit háztartások már az alapvető cikkek beszerzésénél is spórolnak, állapította meg az egyesült királyságbeli bank- és hitelkártya-tranzakciók mintegy felét lebonyolító Barclaycard. A cég éves bázison a fogyasztás 1,7 százalékos növekedését mérte júliusban, de az alapvető fogyasztási cikkeknél – élelmiszer és üzemanyag – 0,9 százalékos volt a csökkenés.
A fogyasztók óvatossága érthető, ahogy egyre valószínűbbé válik, hogy az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lép majd ki az Európai Unióból. Brüsszel is erre a forgatókönyvre készül, mert elfogadta, hogy Boris Johnson kormányfő nem blöfföl, amikor azt mondja, hogy bármi áron tartja magát az október 31-i határidőhöz – jelentették uniós forrásokra hivatkozva tegnap a brit lapok. A BBC úgy értesült, hogy erről uniós tisztségviselők tájékoztatták a tagállamokat, miután Brüsszelben tárgyalt Stephen Barclay brit Brexit-miniszter és David Frost, Boris Johnson európai ügyekkel foglalkozó képviselője. „Világossá vált, hogy az Egyesült Királyságnak nincs másik terve – nyilatkozta egy magas rangú uniós diplomata név nélkül a The Guardiannek. – Nincs szándéka tárgyalni, amihez szükség lenne egy tervre. Jelenleg úgy tűnik, hogy a brit kormány központi forgatókönyve a megállapodás nélküli kilépés.”
A határidőhöz közeledve várhatóan még a korábban feltételezettnél is volatilisebb lesz a font euróhoz viszonyított árfolyama, mert a Danske Bank elemzői szerint a pénzpiacok komolyan veszik Boris Johnson fenyegetőzését. A font tegnap kissé erősödött a dollárhoz képest, de nem sokkal emelkedett a mostanában megszokott szint fölé. Az euróval szemben viszont keddre virradóra újabb 23 hónapos mélypontra gyengült, bár ennek elsősorban a közös deviza erősödése volt az oka.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.