A font árfolyama hároméves mélypontra esett tegnap reggel, és csak azután kapaszkodott vissza az 1,2 dollár fölötti szintre, hogy parlamenti képviselők egy csoportja benyújtotta a megállapodás nélküli Brexit elkerülését célzó törvényjavaslatot, amelynek napirendre vételéről lapzárta után döntöttek. „A font 1,15, akár 1,1 dollárig is gyengülhet a következő hetekben” – jósolta Neil Wilson, a Markets.com elemzője, mert a befektetők félnek ugyan attól, hogy az Egyesült Királyság kizuhan az Európai Unióból, egy Jeremy Corbyn munkáspárti elnök vezette kormánytól viszont egyenesen rettegnek. A Brexit-válság az oka annak is, hogy a brit állampapírok kiemelkedően teljesítettek az európai és az amerikai piacon: a Refinitiv adatai szerint a tíz-, a húsz- és a harmincéves papír hozama is rekordmélységbe, 0,341, 0,753 és 0,858 százalékra süllyedt a kereskedés kezdetén. Az ötéves kötvény 0,202 százalékos hozama 2016 októbere, a kétévesé 0,265 százalékkal 2017 szeptembere óta a legalacsonyabb.
Az előrehozott választás helyett a londoni alsóház egyelőre azt akarja elérni, hogy legyen beleszólása a döntésekbe, és ne Boris Johnsonon múljon, hogy az ország október 31-én akár megállapodás nélkül is kilépjen az Európai Unióból. Az Európai Bizottság azonban ezt most már nagyon valószínű lehetőségnek tartja, ezért ma jelentést hoz nyilvánosságra a felkészülésről. Egyebek mellett lehetővé teszi, hogy a közösség szolidaritási alapjából nyújtsanak anyagi támogatást a Brexit miatt jelentős gazdasági károkat elszenvedő tagállamoknak és vállalatoknak.
A kiskereskedők szerint a vásárlók is kezdenek felkészülni a megállapodás nélküli kilépésre, és az ellátási láncban várható fennakadásokra. Az áruház- és szupermarket-hálózatokat összefogó British Retail Consortium adatai szerint a rekordalacsony júliusi 0,3 százalékos növekedés után augusztusban stagnált a kiskereskedelmi forgalom, elsősorban azért, mert a háztartások elkezdtek tartalékokat felhalmozni, és szinte semmi másra sem költöttek az élelmiszereken kívül. Ezt erősíti meg a Barclaycard megrendelésére készült felmérés is, amely szerint a megkérdezettek ötöde tart hiánytól, ezért előre bevásárol konzervekből, szárított élelmiszerekből és háztartási szerekből. A Reuters ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy a 2016. nyári kilépési népszavazás óta a fogyasztás tartotta mozgásban a brit gazdaságot, ha pedig fokozatosan visszaesik, akkor növekszik az esetleges recesszió veszélye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.