Gyengüléssel nyitotta a font a Brexit szempontjából talán legfontosabb hetet, a kereskedők aggodalommal készültek a kormány és a parlamenti képviselők ma kezdődő összecsapására. A deviza árfolyama több mint 0,8 százalékkal esett a dollárhoz és 0,6 százalékkal az euróhoz képest. Ehhez a politikai bizonytalanság mellett az is hozzájárult, hogy hétéves mélypontra esett a brit gyáripar aktivitása. Az IHS Markit pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató és a brit gazdasági ágazatok beszerzési aktivitását mérő intézet, a Chartered Institute of Procurement & Supply közös felmérése szerint a feldolgozószektor szezonális kiigazítással számolt beszerzésimenedzser-indexe (BMI) augusztusban 47,4 pontra esett vissza az előző havi 48-ról; az elemzők 48,4 pontot vártak.
Szintén több mint hét éve nem látott mértékben zuhantak az új exportmegrendelések, ami részben a kereskedelmi háború és a globális növekedés lassulásának következménye, részben pedig azt mutatja, hogy az Egyesült Királyság kilépésére készülve egyes európai uniós partnerek már megkezdték a beszállítóhálózatuk átrendezését, és kihagyják belőle a brit vállalatokat – értékelt Neil Wilson, a Markets.com elemzője, aki szerint egyszerűen sokkoló a brit BMI-adat.
Rob Dobson, az IHS Markit igazgatója a felmérés eredményét összefoglalva azt mondta: a hazai és külföldi piaci bizonytalanságnak és a volatilitásnak is erősen csökkennie kell ahhoz, hogy a brit feldolgozóipar a következő hónapokban elindulhasson a javulás irányába. A The Guardian idézte Neil Fostert, a több mint félmillió tagú GMB szakszervezet egyik vezetőjét, aki aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a megállapodás nélküli kizuhanás az EU-ból szállítási zavarokat és kiadásnövekedést okoz majd. „A kormánynak azon kellene dolgoznia, hogy helyreállítsa a bizalmat, a miniszterek azonban ehelyett egyre több és több tisztességes feldolgozóipari munkahelyet veszélyeztetnek a meggondolatlan hozzáállásukkal” – fogalmazott.
A feldolgozóipar adja a brit gazdasági kibocsátás 10 százalékát, és az IHS Markit felmérésének eredménye egybevág a hivatalos adatokkal, amelyek negyedéves bázison csaknem 2 százalékos visszaesést jeleznek – emlékeztetett a Reuters. Az egész brit gazdaság stagnál a Lloyds Bank és az Európai Bizottság múlt héten nyilvánosságra hozott felmérése szerint, és ha a GDP a harmadik negyedévben is zsugorodna, akkor az ország hivatalosan is recesszióba zuhanna. Ez nagy kihívás lenne Boris Johnson kormányfőnek, aki azt ígérte, hogy október 31-én kivezeti az országot az EU-ból, történjen bármi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.