BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Recesszióba süllyed a brit gazdaság

A Brexit-káoszra való felkészüléssel talán kevésbé lesz megrázó a megállapodás nélküli kilépés Mark Carney jegybanki kormányzó szerint. A helyzet azonban továbbra is képlékeny, a recesszió viszont szinte garantálható.

A font egy százalékkal erősödött, és augusztus vége óta először újra 1,22 dollár fölé került, miután a brit parlamenti képviselők kedden este visszaszerezték az irányítást a kormánytól, hogy megakadályozzák az ország megállapodás nélküli kilépését az Európai Unióból október 31-én. A törvénytervezetről lapzárta után szavazott az alsóház, és utána kerül a lordok elé. A font azonban az egész évet tekintve így is a második leggyengébben teljesítő a legfontosabb devizák körében a Refinitiv adatai szerint, és potenciális erősödését csökkenti a Brexit körüli folytatódó bizonytalanság – figyelmeztetett Kit Juckes, a Société Générale makrostratégája. Egy kilépési megállapodás esetén azonban a Reuters felmérése szerint a font akár 6 százalékot is erősödhet.

A folytatódó Brexit-káosz már így is veszélyesen közel sodorta az Egyesült Királyságot ahhoz, hogy a pénzügyi válság után ismét recesszióba zuhanjon – erősítette meg az IHS Markit és a brit gazdasági ágazatok beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) felmérésének tegnap nyilvánosságra hozott eredménye. Eszerint augusztusban számot­tevően lelassult a gazdaság motorjának számító szolgáltató szektor, a beszer­zésimenedzser-index az előző havi 51,4 pontról 50,6 pontra esett vissza. Ez alig haladja meg a növekedés és zsugorodás határát jelentő 50 pontot, és elmarad az elemzők által várt 51-től. Az IHS Markit értékelése szerint minden jel arra mutat, hogy a gazdaság teljesítménye egymást követő második negyedévben csökken, július és szeptember között várhatóan 0,1 százalékkal az előző három hónaphoz képest, vagyis hivatalosan is beköszönt a recesszió. James Smith, az ING közgazdásza szerint a megállapodás nélküli Brexit eshetősége a londoni parlament erőfeszítései ellenére aligha fog teljesen megszűnni a héten. „Ez pedig folyamatos nyomást gyakorol a gazdaság növekedésére” – mondta a Reutersnak. A jegybank azonban a jelzettnél kisebb negatív hatásokkal számol a felkészülésnek köszönhetően. Mark Carney, a Bank of England kormányzója az alsóház pénzügyi bizottságának azt mondta tegnap, hogy rendezetlen kilépés esetén a GDP várhatóan 5,5 százalékkal fog zsugorodni a korábban jósolt 8 százalék helyett, az élelmiszerárak pedig 5-6 százalékkal emelkednek, nem pedig tízzel. A jegybank azzal számol, hogy a munkanélküliség a jelenleginek a duplájára, 7 százalékra, az infláció pedig majdnem a kétszeresére, 5,5 százalékra nő.

Terítéken a jövő évi költségvetés

Az elmúlt tizenöt év legnagyvonalúbb kiadásnöveléséről számolt be tegnap az alsóházban Sajid David pénzügyminiszter. A kormány a következő pénzügyi évben 4,1 százalékkal, vagyis 13,8 milliárd fonttal szándékozik emelni a közkiadásokat, és a korábbinál 6,2 milliárddal több pénzt szán az egészségügyre. A belügyminiszté­rium költségvetését 6,3 százalékkal tervezik megemelni, ami a többi közt lehetővé teszi 20 ezer rendőr felvételét. A helyi önkormányzatok további 1,5 milliárd fontot kapnak szociális ellátásra, az oktatásra szánt pénzt pedig 7,1 milliárd fonttal növelik meg 2022–2023-ra. A kormány emellett 2 milliárd fontot fordít jövőre a Brexitre, ebből segítik a vállalatok és a kikötők felkészülését. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.