BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Útjára indul a rulettgolyó Japánban

A 2020-as tokiói olimpiára Japán­ba látogatók milliói kény­telenek lesznek a pacsinkoszalonban kiélni a játékszenvedélyüket, a turistáknak és a helyieknek 2022-ig biztosan várniuk kell, mire a három engedélyezett, gigantikus kaszinóváros felépül.

Az amerikai stílusú kaszinóvárosok engedélyezésével a szerencsejátékosok régi vágyát teljesítette a japán parlament. A téma nem új keletű, évek óta szenvedélyes viták tárgya volt a törvényhozók körében, végül az addikció, valamint a szervezett alvilág esetleges megerősödésének veszélyét félresöpörve tavaly győzött a lobbi, amely az idegenforgalom felfuttatásával, az állam koncessziós bevételeinek megugrásával érvelt. Az is szempont volt, hogy a szerencsevadászok milliárdokat költenek el makaói és hongkongi kaszinókban, ennek a pénznek sokkal jobb helye lenne a japán gazdaságban. Annyi kompromisszum született a szabályozásban, hogy egyelőre három kaszinóváros felhúzását engedélyezik a japán törvények, ezekre pedig pályázniuk kell a városoknak, természetesen a leendő üzemeltetőkkel is konzultálva. A hivatalosan integrált pihenőkomplexumoknak nevezett egységekre Oszaka, Nagaszaki és Vakajama már hivatalosan beadta a kérelmét. Csatlakozott a napokban a Tokiói-öböl partján fekvő, a fővárosból könnyen és gyorsan elérhető Jokohama is, polgármestere, Fumiko Hajasi szerint a város előtt álló húsz-harminc év fejlődési irányát meghatározza, ha elnyerik a kaszinókoncessziót. A többi város is saját stratégiát épített a kaszinókoncepció köré.

A tét szokás szerint hatalmas: a 128 milliós lakosság számára eddig tiltott volt a kaszinózás, legfeljebb a hagyományos japán játékokat űzhették, példaként a flipperhez hasonlító pacsinkót érdemes említeni, amelyet 9800 erre szakosodott szalonban lehet játszani. Tizenegy japán felnőtt közül egy rendszeresen hódol a függőleges flipperezésnek. A függőség kialakulását azzal próbálják megakadályozni, hogy hetente legfeljebb háromszor léphetik át valamelyik szalon küszöbét a játékosok, és korlátozzák az elszórakozható pénz mennyiségét is. A játékosok pénzre csak kerülő úton válthatják nyereményüket, az igazi nyertes azonban a pacsinkoszalonok üzemeltetői mellett maga az állam, amely a Business Insider szerint évi kétszázmilliárd dollárhoz jut a golyók pörgetéséből. Ebből a kaszinók biztosan elvisznek valamennyit, de a két játékforma alapvetően megfért egymás mellett, főként a pacsinko országos lefedettségének köszönhetően.

Legális a sportfogadás, bicikli-, hajó- és lóversenyek eredményeire szabadon tippelhetnek a japánok, akik amúgy legendásan takarékosak, inkább államkötvényekbe fektetik a pénzüket, semhogy elverjék azt holmi játékokon – persze a pacsinko, az más. A nyitásról az elvi döntést már 2016 decemberében meghozták, azóta a kapcsolódó jogszabályok dzsungelében tettek rendet a törvényhozók, csakhogy a csigatempó azzal járt, hogy a 2020-as tokiói olimpiára érkező turisták millióinak ez a szórakozás kimarad a Japánban szerezhető élmények köréből. A politikusok azonban már túlléptek ezen, inkább a megfontoltság jellemzi őket a kaszinóipar által képviselt, becslések szerint évi több mint húszmilliárd dolláros piac kereteinek megszabásakor.

Az is igaz, hogy helyi tapasztalatok híján a professzionális üzemeltetéshez külföldről kell segítséget hívniuk. Azaz nem kell, hiszen a nagy amerikai üzemeltetők már tűkön ülnek, és gyűjtik a milliárdokat, hogy végre elkezdhessék a beruházásaikat a szűz piacon. A Reuters információi szerint a Wynn Resorts, az MGM Resorts International és a Caesars Entertainment Corp. már javában készül a kiírandó üzemeltetési tenderekre. Szakértők az indulás lehetséges dátumát 2022–2023-ra teszik. A Daiwa Research korábbi számításai szerint az engedélyt szerző óriáskaszinók éves szinten tízmilliárd dolláros hasznot könyvelhetnek el, ez pedig a japán GDP 0,2 százalékával egyenlő.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.