BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyik kezükkel adnak, a másikkal elvesznek

M. Cs. | A kétoldalú tárgyalások előremozdítása érdekében további vámkönnyítéseket fontolgat az amerikai kormányzat: Robert Lighthizer kereskedelmi főképviselő hivatala bejelentette, hogy 34 milliárd dollár értékű kínai importárura meghosszabbíthatják a korábban adott mentességet. Ez majdnem ezer árucikket érint, és a mentesség határideje eredetileg december 28-án járna le. A legfrissebb hírek szerint az Egyesült Államok és Kína közel áll a kereskedelmi megállapodás első szakaszának lezárásához, és a részleges egyezményt már a jövő hónapban aláírhatják.

A feszültséget azonban bizonyára fokozni fogja az amerikai telekommunikációs szabályozással foglalkozó Szövetségi Távközlési Bizottság (FCC) szintén novemberben várható döntése arról, hogy nemzetbiztonsági fenyegetésnek minősítse-e a Huaweit és a ZTE-t. Igenlő döntés esetén a vidéki amerikai szolgáltatók nem vásárolhatnak állami pénzből felszerelést és szolgáltatást a két kínai vállalattól. A szövetségi kormány évi 8,5 milliárd dollárt fordít erre a célra, és jelenleg több tucat kisebb vidéki szolgáltató használja a Huawei és a ZTE felszereléseit kedvező áruk miatt. Az FCC november 19-i ülésén szavaz arról is, kötelezze-e a szolgáltatókat a kínai felszerelések lecserélésére. A CNN jelentése szerint addig felmérik, milyen költségekkel járna ez az intézkedés, és hogyan lehetne a finanszírozását a legoptimálisabb módon biztosítani. Már a képviselőház előtt van egy ettől független törvényjavaslat, amely egymilliárd dollárt biztosítana a szolgáltatóknak a két kínai vállalat lecserélésére. „Ha az 5G és Amerika biztonságáról van szó, akkor nem vállalhatunk veszélyt, és reménykedhetünk a legjobbakban” – idézte a Reuters Ajit Painak, az FCC elnökének a közleményét. A döntés után a két cégnek harminc napja lesz a fellebbezésre. A ZTE egyelőre nem reagált, a Huawei pedig ismét elutasította a vádakat.

A várható nehézségek miatt a japán Nomura bankház tegnap már le is minősítette a hongkongi székhelyű ZTE részvényeit vásárlásra ajánlottról semlegesre, noha a kínai távközlésialkatrész-gyártó harmadik negyedéves nyeresége éves szinten több mint négyszeresére nőtt. Igaz, a bővülés szinte kizárólagos oka az, hogy a ZTE-nek éppen az amerikai szankciók miatt egy évvel korábban le kellett állítania termelését, amelyet azóta újraindított. Bár a ZTE üzleti jelentésében nem közölt regionális adatokat, a Jefferies bankcsoport elemzői szerint az elmúlt két évben bevételének a 72 százalékát Kínában termelte.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.