Az olajár drasztikus esésére reagálva tegnapra gyakorlatilag összeomlott az orosz rubel, amely a járvány okozta kockázatkerülés miatt már egy hónapja mérsékelten gyengült. Az euróval szembeni keresztárfolyam csak tegnap 11 százalékos mínuszban volt, a dollárral összevetve 4 százalékos a zuhanás. A rubel négyéves mélypontra ért mindkét deviza ellenében, utoljára 2016 elején volt ezeken a szinteken, amikor az olajpiaci lejtmenet és a nemzetközi szankciók egyszerre sújtották az országot.
A jegybank már lépett is: közölte, hogy öt év után újra megjelenik a devizapiacon, és gigantikus, 570 milliárd dollárra hizlalt devizatartalékát is beveti az árfolyam stabilizálása érdekében. Azt azonban nem hozták nyilvánosságra, mennyi rubelt vesznek, és meddig tart a program. Alekszandr Novak olajminiszter mindenesetre magabiztosan nyilatkozott: a következő hat-tíz évben az ország költségvetése akár 25-30 dolláros olajár mellett is stabil marad.
A rubelhez hasonlóan nyomás alá kerültek a közel-keleti olajmonarchiák devizái is, de ezeknek a jegyzését a helyi jegybankok állapítják meg, így a fizetőeszközök nem tudtak az oroszhoz hasonlóan bezuhanni. Az olajár megroppanása egyébként világszerte csökkentette a kockázatvállalási kedvet, és ez a fejlődő piaci eszközök, különösen a devizák árfolyamában erősen érződött. A régiós fizetőeszközök zöme is gyengült. A lej ugyan már korrigált kicsit, de tegnap reggel az euróval szembeni történelmi mélypontra esett. Gyengüléséhez a belpolitikai bizonytalanság és a koronavírus-járvány is nagyban hozzájárul. Csehországban hasonló a helyzet: a korona már csaknem 3,5 százalékot esett az euróval szemben az elmúlt három hétben, a befektetők pesszimistán reagáltak az országos iskolabezárás tegnapi hírére.
A zloty és a forint oldalazott tegnap. A hazai deviza jól szerepelt az elmúlt másfél hétben, bő 1 százalékot erősödött az euró ellenében. Hangsúlyos azonban, hogy a forint épp történelmi mélypontja közeléből korrigál. Az árfolyam tegnap még azután is erősödött valamelyest, hogy a statisztikai hivatal hét éve nem látott, 4,1 százalékra nőtt februári maginflációról adott hírt. Az erősödést segíthette, hogy Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke korábban már megígérte: a jegybank minden elérhető eszközzel harcolni fog a gyorsuló infláció ellen.
A dollár is visszapattant: tegnap a zöldhasú 0,6 százalékot erősödött, miután a megelőző két hétben majdnem az 1,14-os szintig ment a közös deviza ellenében, a dollárindex pedig 1 százalékot ralizott. Piaci kommentárok szerint a devizapiaci kereskedők arra spekulálnak, hogy átfogó ösztönzőprogrammal készülnek az Egyesült Államokban a járvány okozta károk enyhítésére.
A jennel szemben 2,5 százalékos volt a dollárrali, Tokióban vélhetően fellélegeznek, hogy csökken a nyomás a jegybankon. A japán deviza a dollárral szembeni négyéves csúcsáról korrigál épp, a rekordalacsony árfolyam miatt a befektetők folyamatosan az újabb lazítócsomagot várják. A kormányzat már jelezte: ha kontroll nélkül erősödik a jen, mindenképp előállnak az új ösztönző intézkedésekkel.
A kisebb forgalmú fejlett piaci devizák közül a kanadai dollár és a norvég korona a legérzékenyebb az olajárra. A korona is megroppant, tegnap az euróval szembeni történelmi mélypontjáról korrigált. A jegybank csak jövő csütörtökön ül össze, de már megígérte, hogy minden szükséges lépést megtesz a deviza és a gazdaság védelmében. A kanadai dollár a zöldhasúval szembeni négyéves mélypontjáról korrigált tegnap, miután az ottawai jegybank megelőzésképp drasztikusan, 50 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentette az irányadó rátát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.