Nemzetközi gazdaság

Grandiózus tervvel rukkolt elő Bukarest

Több mint százmilliárd eurós újjáépítési tervvel indítaná újra a koronavírus-járvány által válságba sodródott romá­niai gazdaságot a bukaresti kormány. A vállalkozói szféra, az agrárszektor támogatását, az infrastruktúra fejlesztését célzó tízéves projekt finanszírozása csak részben biztosított.

Mintegy 3400 kilométer autó­pálya és gyorsforgalmi út, rengeteg kórház, több száz óvoda, iskola és kollégium megépítése, vállalkozókat célzó vissza nem térítendő támogatáscsomag szerepel egyebek mellett a román kormány tíz évre szóló gazdasági programjában. A Ludovic Orban vezette jobbközép kabinet tegnap ünnepélyes külsőségek közepette, Klaus Iohannis államfő jelenlétében mutatta be több hete beharangozott, Újjáépítjük Romániát elnevezésű tervét. A költségvetését és vállalásait tekintve is merész gazdaságfellendítési és -fejlesztési csomag nagyobb része az infrastruktúra bővítését és korszerűsítését, emellett egészségügyi, tanügyi és energiaügyi fejlesztéseket céloz meg, ugyanakkor a kis- és középvállalkozásokra, a digitalizációra, a munkavállalók támogatására is tetemes összegeket különít el.

A több mint százmilliárd eurós költségvetésűre szabott, Ludovic Orban által tegnap ambiciózusnak nevezett csomagban 60 milliárd eurót szánnak közlekedésfejlesztésre. A már folyamatban lévő autópálya-projektekre – 407,3 kilométer autósztráda és gyorsforgalmi út megépítésére – 4,3 milliárd eurót, 3000 kilométer sztráda és gyorsforgalmi út kiépítésére pedig 2020–2030 között 31 milliárdot különítenek el, ezen túlmenően 3000 kilométer vasútvonalon terveznek fejlesztéseket 18 milliárd euróból. (Megjegyzendő, Romániában alig 860 kilométer autópálya épült az elmúlt negyven év alatt.) Metróvonalra és repülőterek fejlesztésére 7,2 milliárd eurót szán a román kormány, amely tervbe vette a Kolozsvárra megálmodott földalatti finanszírozását is. A földgáz- és villamosenergia-hálózat bővítésére 12,48 milliárd eurót fordítanának, 5 milliárd eurót mezőgazdasági beruházásokra, elsősorban öntözőrendszerek kiépítésére szánnak. A járvány keltette válsággal kapcsolatos rövid távú intézkedések között a kis- és középvállalkozások újraindítását támogató programok, beruházásokra és forgótőkére, a versenyképesség növelésére, digitalizálásra és innovációra fordítható segélyek szerepelnek 2,5 milliárd euró értékben. Hat éven belül megépülne az ország első három regionális kórháza – köztük Erdélyben a kolozsvári – 1,64 milliárd euróból, ezen túlmenően 1450 egészségügyi központ, 25 megyei és 110 városi kórház jönne létre vidéken.

A grandiózus gazdaságfejlesztési csomag finanszírozására Bukarest 300 millió euró induló tőkével létrehozza a Román Beruházási Alapot és megalapítja a Nemzeti Fejlesztési Bankot. Az anyagi fedezetre vonatkozóan egyetlen konkrétum lelhető fel a tervben, mégpedig az által Romániának szánt 33 milliárd eurós helyreállítási alap, amelyet azonban még nem véglegesítettek.

Gyorsforgalmi utak és sztrádák építésére

4,3

milliárd eurót tervezett be az Orban-kormány

Kampányfogás és ígéretcunami

Ez a terv hiteltelen, komolytalan, jelentős része papíron marad – kommentálta a román kormányzati projektet lapunknak Erdei Dolóczki István, a bukaresti parlament költségvetési, pénz- és bankügyi bizottságának tagja. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség politikusa az idén esedékes helyhatósági és törvényhozási választások közeledésével magyarázta a grandiózus ígéreteket, amelyeknek azonban szerinte a felét sem tudják megvalósítani. „Az a román liberális kormány tervez tíz évre előre, amelynek mindössze 20 százalékos támogatottsága van a parlamentben. Tehát előbb meg kellene nyernie a választást. A tervben szereplő százmilliárd eurós sarokszámról megjegyezném, hogy ennyit a következő húsz évben nem termel Románia” – hangsúlyozta kérdésünkre a honatya. | vg

 

Ezek is érdekelhetik