Az Európai Unió keleti tagállamaiban kisebb visszaesést okozott a járvány, mint az eurózóna átlaga – ez derült ki a múlt hét végén közzétett újabb második negyedéves közép-európai bruttó hazai termékre (GDP) vonatkozó statisztikákból. Még nem teljes a kép – az észtek, a horvátok és a szlovénok később teszik közzé az adataikat –, de kirajzolódóban van, hogy az egy főre eső hozzáadott értékben tovább csúszik lefelé Közép-Európához képest Görögország és Portugália, és a régió belekezdhet a spanyolok és az olaszok előzésébe. Természetesen mindennek az a feltétele, hogy a most látott trendek folytatódjanak, amire nincs garancia. Idén nagyon sok függ attól, hogy hol mekkora nehézségeket okoz még a koronavírus, a későbbiekben pedig attól, milyen sebességgel teszik rendbe gazdaságaikat a tagállamok a saját elképzeléseik szerint, illetve az EU kilábalási alapjának segítségével. Ami a járványt illeti: a napi új esetek száma Horvátországban, Lengyelországban és Romániában rekordokat döntöget, és a cseheknél is rosszabbodott a helyzet.
A régiónkban az első negyedévhez képest az eddig látott adatok szerint csak a magyar és a román GDP visszaesése haladta meg az eurózóna 12,1 százalékos zuhanását, az egyéves változást tekintve azonban mindenki jobban teljesített a 15 százalékot vesztő euróövezetnél. A Reuters korábbi elemzői felmérései szerint a közép-európai országok visszaesése az idén 2-4 százalékponttal kisebb lehet az eurózónában előre jelzett 8 százaléknál. A második negyedéves számok a vártnál kicsit jobbak voltak Lengyelországban, sokkal jobbak a cseheknél és a szlovákoknál, és sokkal rosszabbak Magyarországon. Az elemzők várhatóan módosítják előrejelzéseiket 2020-ra és 2021-re, de csak óvatos következtetéseket vonhatnak le az új számokból. A GDP-alakulás részletei még nem ismertek, és sok függ a harmadik negyedév havi indikátoraitól. A csehek és a szlovákok esetében még a GDP-adatban is történhet számottevő revízió, mivel ők hetekkel korábban közölték a számaikat, Romániában pedig nagyok a kockázatok a költségvetési politikában.
Az EU keleti végein eddig Litvánia a sztár, ahol éves alapon mindössze 3,8 százalékos csökkenésnél tartottak a második negyedévben. Zygimantas Mauricas, a vilniusi Luminor Bank fő közgazdásza szerint, akit a Bloomberg idézett, a krízis áttörést hoz a keleti végek felzárkózásában, ugyanakkor az észak lehagyja a délt az EU-ban. Az első negyedévhez mért változás eddig látott számait tekintve csakugyan kisebb volt a visszaesés a régiónk Magyarországtól északra eső államaiban, a régi tagállamokat tekintve azonban óriási a különbség a 7,4 százalékos dán és a 18,5 százalékos spanyol visszaesés között. Közép-Európa éves GDP-adatait tekintve azonban már elmosódnak az észak–déli különbségek.
Csak a hónap végén érkezik a második negyedéves adat Zágrábból, és könnyen lehet, hogy rosszabb lesz a magyarnál: az ország gazdasága a leginkább kitett az EU-ban a turizmus-utazás szektornak, amely a GDP körülbelül egynegyedét adja. Az első fél évben kevesebb mint negyedére csappant a tavalyihoz képest a horvát szállásadók forgalma. Júliusban és augusztusban egyes helyeken 60-70 százalékra szökött fel az arány, de a legújabb hírek rosszak: pénteken rekordszámú, 208 új Covid–19-esetet jelentettek. Ausztria fel is hívta polgárai figyelmét az adriai veszélyre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.