A brit gazdaság negyedéves összevetésben 20,4, éves bázison 21,7 százalékkal zsugorodott április és július között – közölte tegnap a londoni statisztikai hivatal (ONS). Ekkora negyedéves visszaesésre nem volt példa 1955 óta, amikor hivatalosan elkezdték mérni a GDP-adatokat. Az eredmény ugyan még mindig jobb a vártnál, hiszen elemzők 20,5, illetve 22,4 százalékos zuhanásra számítottak, ennek ellenére a világ hatodik legnagyobb gazdasága valószínűleg messze a legrosszabbul teljesített a legfejlettebb ipari államok, a G7-ek közül. (Kanada és Japán még nem hozta nyilvánosságra a GDP-növekedést, de szakértők a britnél kisebb visszaesést várnak.)
Az Egyesült Királyság gazdasága ezzel technikai recesszióba süllyedt, hiszen az első negyedévben is csökkenést mértek: az előző három hónaphoz képest 2,2, az előző év azonos időszakához képest pedig 1,7 százalékost. „Előre megmondtam, hogy a neheze még előttünk áll, és a friss adatok igazolják, hogy mennyire nehéz is lesz – mondta a statisztikával kapcsolatban Rishi Sunak pénzügyminiszter. – Több százezer ember már elveszítette a munkahelyét, és sajnos a következő hónapokban még sokan fogják. Bár nehéz döntések várnak ránk, túl fogunk jutni ezen, és megnyugtathatom az embereket, hogy senkit nem fogunk remény vagy lehetőség nélkül hagyni” – tette hozzá.
Az OSN jelentése szerint a drámai visszaesés kiterjedt minden szektorra, a szolgáltatástól kezdve a termelésen keresztül az építőiparig. A szolgáltatás 19,9, a termelés 16,9, az építőipar pedig 35 százalékkal zsugorodott. A fogyasztás a negyedével csökkent, miután a kormány március utolsó hetében bevezette a szinte teljes gazdasági zárlattal járó korlátozásokat, és csak júniusban kezdte el fokozatosan lazítani a szigorú előírásokat. A korlátozások – az önként vállalt karanténokkal együtt – két negyedév alatt 17 év gazdasági növekedését törölték el, és a brit GDP-t a 2003. júniusi szintre tolták vissza.
Vannak azonban biztató jelek is – emelte ki összefoglalójában a The Guardian. A májusi 1,8 százalék után júniusban már a City közgazdászai és a Reuters felmérése által vártnál gyorsabb ütemben, 8,7 százalékkal nőtt a hazai össztermék az előző hónaphoz képest, és a korlátozások enyhítésével fokozatosan nő a fogyasztás. A májusi és júniusi növekedés azonban nem volt elég az áprilisi drámai összeomlás ellensúlyozására, amely az egész negyedévet lenyomta. A jegybank előrejelzése szerint 2021 utolsó negyedévéig is eltarthat, hogy a brit gazdaság visszanyerje a koronavírus-járvány előtti méretét, és elemzők nem zárják ki, hogy a recesszió súlyossága ismét felerősíti a vitát arról, vajon megfelelően kezelte-e Boris Johnson kormánya a járványt.
Aggódnak a munkahelyekért
A britek egyre jobban aggódnak amiatt, hogy elveszítik az állásukat – derült ki a Kantar közvélemény-kutató intézet tegnap nyilvánosságra hozott felméréséből. A megkérdezettek 42 százaléka gondolja úgy, hogy kisebb biztonságban van a munkahelye, mint egy éve volt – ez 5 százalékpontos emelkedés júliushoz képest. Minden negyedik válaszadó úgy véli, hogy még az idén elveszítheti az állását; ez az arány nem változott a múlt hónap óta. A második negyedévben 220 ezer munkahely szűnt meg az Egyesült Királyságban, annyi, mint a globális pénzügyi válság idején, 2009 azonos időszakában. A Bank of England múlt heti előrejelzése szerint a munkanélküliségi ráta a jelenleginek majdnem a duplájára, 7,5 százalékra nő az év végére. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.