M. Cs. | Ma folytatják az egyeztetést az amerikai kongresszus demokrata frakcióinak vezetői a Fehér Házzal, miután a szombati háromórás megbeszélés után sem sikerült megállapodásra jutni a következő segélycsomagról, bár némi haladást azért elértek. „Eddig ez volt a legproduktívabb találkozó. Még nem járunk közel a megoldáshoz, nagyok sok kérdés rendezetlen” – nyilatkozta Chuck Schumer, a szenátus kisebbségi vezetője, miután a képviselőház első emberével, Nancy Pelosival távozott a Steven Mnuchin pénzügyminiszterrel és Mark Meadowsszal, a Fehér Ház kabinetfőnökével tartott találkozóról (képünkön).
Egyre erősödik a nyomás a törvényhozókon a megállapodás érdekében, mivel pénteken kifutott az a program, amely heti 600 dollárral kiegészítette a munkanélküli-segélyt. Ezt valamivel pótolni kell, és sürgős anyagi támogatásra van szükségük az iskoláknak is az új tanév megkezdéséhez. Donald Trump elnök a múlt héten azt javasolta, hogy a pótlékfizetést csak egyetlen héttel hosszabbítsák meg, de ezt a demokraták elutasították. Ők azt akarják, hogy a programot az év végéig folytassák, és egy átfogó csomag része legyen. Érdekes módon a Trump-kormányzat is kész lenne a program továbbvitelére legalább rövid távon, a republikánus törvényhozók szerint viszont a segély összege a pótlékkal együtt túl magas, így nem ösztönöz álláskeresésre. Ez utóbbit heti 200 dollárra csökkentenék, amelyet addig fizetnének a központi költségvetésből, amíg a szövetségi államok létre nem hoznak egy saját rendszert, amelyen keresztül folyósítják majd a korábbi bér 70 százalékát a koronavírus-járvány miatt munka nélkül maradtak számára.
A csomag része lenne emellett egy újabb 1200 dolláros közvetlen készpénzsegély minden amerikai számára, valamint több százmilliárd dollár pumpálása a gazdaságba. A két párt egyelőre abban sem tudott megegyezni, hogy az újabb csomag átfogó legyen-e, és a helyzetet tovább nehezíti a MarketWatch szerint, hogy a szenátusi republikánusok mintegy fele – a legkonzervatívabbak, illetve azok, akikre nem vár kemény harc a novemberi elnök- és törvényhozási választáson – minden újabb ösztönzést ellenez. Szeretnék ugyanis minél alacsonyabban tartani a költségeket. Az aggodalomra minden okuk megvan, hiszen a költségvetési hiány és az államadósság már a válság előtt is magas volt, azóta pedig teljesen elszabadult. A Fitch emiatt pénteken negatívra rontotta az amerikai kilátásokat, bár fenntartotta az ország AAA adósbesorolását. A hitelminősítőnél az ebbe a kategóriába tartozók között már ezelőtt is az Egyesült Államoké volt a legmagasabb az államadósság, amely a Fitch számításai szerint jövőre eléri a GDP 130 százalékát (2019-ben 106,9 százalék volt).
Minden állampolgár
1200
dollár egyszeri támogatást kapna az újabb csomag keretében
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.