BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sorban állnak a Honorért

A Huawei tárgyalásokat folytat a Digital China Grouppal és más érdeklődőkkel a Honor okostelefon-egység eladásáról. A Reuters értesülése szerint az ügylettel 15-25 milliárd jüan (egy jüan 46 forint) bevételre tehet szert a cég, amely az amerikai szankciók miatt kénytelen módosítani a prioritásain. Ennek része, hogy a csúcskategóriás, drágább Huawei telefonokra összpontosítanak majd a Honor helyett, amellyel a fiatalokat és azokat célozták meg, akik nem akarnak egy vagyont költeni a készülékükre.

Egyelőre nem született végleges döntés arról, hogy a kínai telekommunikációs vállalat pontosan mely eszközeit értékesíti, de a források szerint a Ho­nor mellett eladhatják a kut­a­tá­si-fejlesztési részleget és a be­szállítómenedzsment-üzletágat is, ettől függ, hogy a bevétel hol helyezkedik majd el a 15 és 25 milliárd jüan közötti skálán. Mivel a Digital China a Honor telefonok legfontosabb értékesítője, egyelőre befutónak látszik, de érdeklődik a márka iránt a TCL és a rivális Xiaomi is. A Reuters értesülését még egyik él sem erősítette meg.

A Honor márkát 2013-ban hozta létre a Huawei, de az egység nagyrészt az anyacégtől függetlenül működött. Kuo Ming-csi, a TF International Securities elemzője szerint az üzlettel mindenki jól jár: a Honor, a beszállítói és az egész kínai elektronikai ipar. „Ha a Honor függetlenné válik a Huaweitől, többé nem vonatkoznak majd rá az amerikai szankciók” – hangsúlyozta. Ez megkönnyíti a szükséges alkatrészek, például az amerikai technológiával készült félvezetők beszerzését, amelyektől Washington megfosztotta az anyacéget. A Huawei ezeket a csipeket használja okostelefonjaiban és az 5G-hálózathoz gyártott eszközökben is.

A globális technológiai piac vizsgálatával és elemzésével foglalkozó szingapúri Canalys becslése szerint a második negyedévben a Honor készülékekből 14,6 milliót szállítottak a kiskereskedőkhöz, ami a Huawei 55,8 milliós okostelefon-forgalmának a 26 százalékát teszi ki. A márkát árulják Kínán kívül Délkelet-Ázsiában és Európában is, de mivel az olcsó telefonokon kevés a haszon, a Honor tavaly a 70-80 milliárd jüanos forgalom után kevesebb mint ötmilliárd jüan nettó profitot termelt.

A Digital China egyébként felhőalapú számítástechnikában és egyéb területeken is együttműködik a Huaweijel, és a tervek szerint nagyrészt hitelből fedezné a Honor megvásárlását. A befektetők kedvezően fogadták az üzlet hírét, a Digital China részvényeinek árfolyama tegnap először a napi maximális limitet elérve 10 százalékkal erősödött, igaz, később visszagyengült 3 százalékos pluszra. A sencseni székhelyű vállalatnak egyébként is jó éve van, a részvényei az idén 50,9 százalékkal erősödtek, a cég értéke pedig elérte a 2,9 milliárd dollárt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.