A brit kikötőkön keresztül az Európai Unióba irányuló export 68 százalékkal zuhant januárban az egy évvel korábbihoz képest, elsősorban a Brexit okozta problémák miatt – derült ki a közúti szállítókat tömörítő Road Haulage Association (RHA) felméréséből, amelyet a Guardian hét végi kiadásában ismertettek. Richard Burnett, a szervezet vezérigazgatója azt is elmondta a lapnak, hogy az EU-ból érkező kamionok 65-75 százaléka üresen tér haza, mert nincs mit szállítaniuk. A brit gyártók egy része ugyanis a bonyolult adminisztráció, a növekvő költségek, a vámnyilatkozatokat kezelő szakemberek hiánya és egyéb gondok miatt ideiglenesen vagy végérvényesen felfüggesztette az uniós exportot. A gondokról az RHA február 1-jén újfent értesítette Michael Gove-ot, a Brexit menedzseléséért felelős szakpolitikust, ám semmit sem ért el vele. „Mélységesen kétségbeejtőnek és dühítőnek találom, hogy a miniszterek úgy döntöttek, nem hallgatnak az ágazatra és a szakértőkre” – mondta Burnett a lapnak. A hivatalos adatok szerint 2019-ben az EU-ba irányuló export elérte a 294 milliárd fontot, és ez tette ki a teljes kivitel 43 százalékát. Az importnál ez az arány 52 százalék, az érték pedig 374 milliárd font volt, és a brit export döntő többsége a kikötőkön keresztül bonyolódott le.
Richard Ballantyne, a kikötőket összefogó British Ports Association vezérigazgatója megalapozottnak tartja a szállítmányozók számításait, ő maga is a forgalom visszaesését tapasztalta. Bár szerinte a cégek egy idő után hozzászoknak majd az többletadminisztrációhoz, félő, hogy addigra a csatorna mindkét oldalán sokan inkább új piacok és partnerek után néznek. Ráadásul további nehézségek várhatók, hiszen a britek csak július 1-jén vezetik be az Európai Unióból érkező áruk teljes körű vámvizsgálatát, és addigra az eddigi tapasztalatok szerint aligha lesz kész az ehhez szükséges infrastruktúra.
Megadóztathatják a járványon nyerő vállalatokat
A brit kormány azt tervezi, hogy megadóztatja azokat a kiskereskedőket és tech vállalatokat, amelyeknek a nyeresége megugrott a koronavírus-járvány alatt – értesült a The Sunday Times kiszivárgott e-mailekből. A cikk szerint már meg is hívták az érintett vállalatokat, hogy egyeztessenek velük az új adónemről, de a tervek része egy egyszeri jövedelemtöbblet-adó is. Rishi Sunak pénzügyminiszter várhatóan nem tesz majd említést az új adóról az új költségvetésről szóló március 3-i beszédében, mert a munkahelyvédelmi program meghosszabbítására és a vállalkozásoknak nyújtandó támogatásra összpontosít, így az új adónem az év második felében jelenhet meg. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.