Nyitva vannak a vendéglátóhelyek, a szállodák, a kulturális intézmények, és a rendezvényszervezők is tárt karokkal várják a vendégeket, turistákat. Az oltakozási kedv ugyanakkor a korlátozások lazulásával csökkenést mutat, bár a határátkelőkön többnyire még elkérik a védettségi igazolványt. Horvátországban már most több a turista, mint amennyit korábban vártak.
Megtartják az erdélyi fesztiválokat
Romániában is levonult a koronavírus-járvány harmadik hulláma, ennek köszönhetően fokozatos nyitásba kezdtek a hatóságok, némileg könnyítve az országba való beutazást is. A bukaresti kormány járványügyi szempontból – fertőzöttségi szintjüktől függően – három kategóriába sorolja az országokat. A vörös zónába tartozó államokból érkezők PCR-teszt felmutatásával sem mentesülnek a karantén alól, kizárólag akkor, ha beoltatták magukat koronavírus ellen. A sárga zónába tartozó országokból érkezők ugyancsak karanténkötelesek, kivéve, ha be vannak oltva, valamint ha 72 óránál nem régebbi negatív PCR-tesztet mutatnak fel a határon. Aki a zöld színnel jelzett zónából érkezik Romániába, az korlátozás nélkül mozoghat, és mindez Magyarországra is vonatkozik, a bukaresti hatóságok ugyanis május végén törölték Magyarországot a járvány szempontjából kockázatosnak minősített országok listájáról.
A vendéglátóipari egységek ma már kisebb korlátozásoktól eltekintve zavartalanul működhetnek. A romániai szállodák már a tavalyi szigorú korlátozások, a két hónapos szükségállapot idején is nyitva tarthattak, ám csak szolgálati vagy üzleti úton tartózkodó vendégeket fogadhattak. Emiatt az ágazatban dolgozók becslése szerint tavaly egymilliárd euróval csökkent a szállodaipar üzleti forgalma. A romániai szállodák jelenleg megkötés nélkül fogadhatnak vendégeket, és gyakorlatilag nincs is olyan hotel az országban, amely oltáshoz vagy PCR-teszthez kötné a szállásadást. Megnyílhattak a vendéglők beltéri egységei is, itt viszont az oltottak előnyt élveznek.
A vendéglátóipari egységek – éttermek, kávézók, klubok, diszkók – 5 órától éjfélig tarthatnak nyitva, és a férőhelyek legfeljebb 70 százalékát használhatják ki, ugyanakkor a magánrendezvények (lakodalmak, keresztelők, születésnapi bulik) megtartását szabadtéren legfeljebb 70, zárt teremben legfeljebb 50 résztvevővel engedélyezik, ám a létszámot nem korlátozzák, ha a szervező garantálja, hogy a rendezvényen kizárólag beoltottak vesznek részt. A szabadtéri kulturális rendezvényeken, fesztiválokon az engedélyezett létszámot az eddigi ötszázról ezerre emelték, és továbbra is csak beoltottak, teszteltek vagy a betegségen átesettek lehetnek jelen; a létszámot nem korlátozzák, ha a szabadtéri rendezvényen kizárólag beoltottak vesznek részt. Az enyhítések következtében a nagy fesztiválok – kolozsvári Untold, Electric Castle, a Kolozsvári Magyar Napok és a nagyváradi Szent László Napok – szervezői bejelentették, hogy idén sor kerül ezekre a rendezvényekre. A több tízezer embert vonzó fesztiválok képviselői ugyanakkor abban reménykednek, hogy a román hatóságok további enyhítéseket vezetnek be, és nem fogják korlátozni például a fesztiválok résztvevőinek a számát, ha mindenki beoltott, negatív PCR-teszttel rendelkezik vagy átesett a koronavírus-fertőzésen. Romániában egyébként a lazítások után látványosan alábbhagyott a lakosság oltakozási kedve, és miközben a kormány június elsejéig ötmillió beoltottat remélt, az immunizáltak száma épphogy meghaladja a 4,5 milliót.
Heteken belül eltörli a korlátozásokat Szerbia
Szerbiában is jelentősen javult a járványügyi helyzet. Szakemberek szerint hetek kellenek csupán, és az élet visszatérhet a rendes kerékvágásba, a korlátozások zömét megszüntethetik. A fokozatos enyhítés már korábban megkezdődött, lehet már kisebb rendezvényeket szervezni, és bizonyos korlátozásokkal kinyithattak a vendéglátóipari egységek, a mozik és a színházak.
A kórházakban egyre kevesebb a koronavírusos beteg. Az új fertőzöttek napi száma 200 alá csökkent, a haláleseteké pedig az utóbbi napokban egy számjegyű. A helyzet javulásához nagyban hozzájárult a védőoltások felvétele.
Szerbiában több mint kétmillió személyt oltottak be a vakcina mindkét adagjával.
Predrag Kon, a szerbiai válságtörzs tagja, az ország legismertebb epidemiológusa szerint szinte lehetetlen, hogy a tavaly decemberi vagy az idén márciusi és áprilisi vírushelyzet megismétlődik Szerbiában. Hozzátette azonban, nem lehet azt mondani, hogy az ősszel nem lesz jelen a vírus.
„Hetek kérdése a vírus jelenlétének olyan szintre csökkentése, hogy már nem lesz kockázatos mindent megnyitni. Az oltás az egyetlen kiút” – magyarázta Kon.
A fokozatos enyhítések folyamatosak. A köztársasági válságstáb döntése értelmében június 10-től látogathatók a diákotthonok, a kollégiumok azok számára, akik átestek az oltáson. Korábban már engedélyezték az idősotthonok látogatását is, de szintén csak a beoltottak számára.
Szerbiában az érvényben lévő rendelkezések szerint teljesen beoltott személynek az számít, aki felvette az AstraZeneca vagy a Johnson & Johnson egyik, illetve a többi koronavírus elleni védőoltás mindkét adagját.
Szerbia gazdasága a mutatószámok szerint már a tavasz folyamán elérte a pandémia előtti szintet. A nagyberuházások egy része csúszott ugyan, de nem álltak le a munkák. A politikusok szerint az ország gazdasága idén 5-6 százalékkal is növekedhet, ami megegyezik a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank becslésével. Ez az ország gazdasági szerkezete mellett valószínűleg annak is köszönhető, hogy a tavalyi évet sikerült 1,2 százalékos GDP-visszaeséssel megúszni, hogy a kormány idejében összeállította a mentőcsomagokat, és a vakcinák beszerzésével sem tétlenkedtek. A nagyobb városokban az átoltottság a felnőtt lakosság körében már elérte az 50 százalékot, és Pfizer-vakcinával oltják már a 16 és 18 év közöttieket is. Fontolgatják, hogy a közeljövőben ezt a még fiatalabb korosztályokra is kiterjesztik. Marijan Ivanusa, az Egészségügyi Világszervezet szerbiai irodavezetője szerint viszont a gyerekek nem tartoznak a veszélyeztetett csoportba, és véleménye szerint a globális oltási stratégiának arra kell irányulnia, hogy az idősebb korosztályhoz tartozókat világszerte minél előbb és minél nagyobb százalékban beoltsák.
Ami a beutazás feltételeit illeti, a két ország közötti megállapodás értelmében Magyarország állampolgárai korlátozás (negatív teszt, kötelező karantén) nélkül léphetnek be Szerbiába, ha rendelkeznek az oltás tényét igazoló védettségi igazolvánnyal. Azok a magyar állampolgárok, akik védettségi igazolványt a koronavírusból történő igazolt felgyógyulás után kaptak, kizárólag Magyarországról utazhatnak be PCR-teszt nélkül, harmadik országból nem.
A szerb szabályozás korlátozásmentes belépést tesz lehetővé a védettségi igazolvánnyal rendelkező személyekkel együtt utazó, nem beoltott 18 év alatti gyermekeknek is.
Továbbra is kevés a vakcina Ukrajnában
Ukrajnában szerdáig kevesebb mint 1400 új koronavírusos beteget jegyeztek fel, a halálos áldozatok száma sem haladta meg a százat, jelenleg stagnál a járvány terjedése. Eközben szerdán az egészségügyi minisztérium az egész országot átsorolta a járványhelyzet szerinti legenyhébb, zöld kategóriába. Az oltási kampány február 24-i kezdete óta mostanáig 1 328 068-an kapták meg valamelyik védőoltás első, 161 378-an pedig a második dózisát is. Az ország déli részén lévő Herszon megyében több oltópontot hoztak létre az Oroszország által önkényesen elcsatolt Krím félszigetről érkezők számára, akiknek a kínai CoronaVac vakcinát adják be – számolt be az UNIAN hírügynökség. Közben kedden a COVAX nemzetközi kezdeményezésen keresztül újabb 117 ezer dózis Pfizer-vakcina érkezett Ukrajnába. A jövő hét elejére is várható egy újabb szállítmány, amelyet ingyen kap meg Ukrajna – idézett az Ukrajinszka Pravda az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) által kiadott közleményből. Eddig az ország ezen a kezdeményezésen keresztül 590 850 Pfizer- és 1 072 800 AstraZeneca-vakcinát kapott.
Horvátországban már szinte minden a régi
Annak ellenére, hogy Horvátországban a felnőtt lakosság átoltottsága csak a hét elején érte el a 40 százalékot, úgy tűnik, a vírus visszaszorulóban van. Naponta átlagosan száznál kevesebb új fertőzöttet regisztrálnak a hatóságok, és a kórházak Covid-osztályai is kiürülőben vannak. Ezzel egy időben feloldották az országban a legtöbb járványügyi korlátozást, és a beutazás is leegyszerűsödött. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy bárki beléphet az országba, aki igazolni tudja, hogy átesett a fertőzésen, vagy ha legalább két hét eltelt azóta, hogy beoltották legalább egy koronavírus elleni vakcinával. Kivétel ez alól a kínai Sinopharm vakcina, azt ugyanis csak akkor ismerik el, ha mindkét dózist megkapta az érintett személy. Azok, akik egyik kategóriába sem tartoznak, csak 48 óránál nem régebbi, negatív PCR- vagy koronavírus-gyorsteszt felmutatásával léphetnek be az országba. A határon átjutást követően viszont Horvátországban a hétköznapokban nem lesz szükség semmiféle igazolásra.
A közösségi terek, kávézók és éttermek mindenki előtt nyitva állnak. Ezeken a helyeken a védőmaszk használata kötelező egészen addig, amíg a vendég helyet foglal. Hasonló szabályozás vonatkozik a szállodákra is, amelyeknek a közös, belső terei szintén csak szájmaszkban látogathatók. Védőmaszk kell még az üzletekben, a hivatalokban és a tömegközlekedési eszközökön is. Ami a rendezvényeket illeti, itt még mindig vannak korlátozások, továbbra is maximum száz fő vehet részt rajtuk a kötelező óvintézkedések betartása mellett. A belügyminisztérium szerint ha az adatok tovább javulnak, a fennmaradt korlátozásokat is feloldják. Ez azért is fontos, mert az ország sok turistát szeretne vendégül látni az idén.
A Jutarnji list horvát lap szerint az idei szezon jó eséllyel jobb lesz a vártnál, mivel már most is sokkal több külföldi pihen az Adrián, mint azt néhány hónapja várták. Június első hétvégéjén 787 ezer vendégéjszakát regisztráltak az országban, ami az előzetes becslések több mint duplája. (Horvátországról szóló összeállításunkat a 16. oldalon olvashatják.)
Szerdától 13 ország, köztük már Szlovákia is elfogadja a magyar védettségi igazolványt
A kormányközi egyeztetések alapján már tizenhárom országgal született megállapodás az oltási igazolványok kölcsönös elismeréséről – valamennyi, Magyarországon használt vakcinával oltás esetében –, valamint egymás állampolgárainak beengedéséről. A legújabb Szlovákia, amellyel szerdától hatályos az állampolgárok szabad utazásáról szóló megállapodás. Emellett Bahrein, Ciprus, Csehország, Észak-Macedónia, Grúzia, Horvátország, Moldova, Mongólia, Montenegró, Szerbia, Szlovénia és Törökország fogadja el a magyar védettségi igazolványt. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.