Nagymértékben zuhan a nagy-britanniai munkavállalás iránti érdeklődés az uniós állampolgárok körében a Brexit miatt, májusban 36 százalékkal esett vissza az álláskeresők száma a tavalyihoz képest – derült ki az Indeed nevű álláskereső internetes portál adataiból. Az alacsonyabb fizetéseket kínáló szektorokban, például a vendéglátásban, az idősgondozásban és a raktározásban még nagyobb, 41 százalékos a csökkenés. Közben a világ többi részéről már majdnem ugyanannyian keresnek munkát a szigetországban, mint a koronavírus-járvány kitörése előtt. Az új, pontozásos alapú bevándorlási törvény elsősorban a képzett munkaerőt részesíti előnyben, és az ilyen posztokkal járó magas fizetés különösen a brit nemzetközösség tagállamaiban, főleg Indiában, valamint Hongkongban vonzó lehetőség. Az utóbbi helyről természetesen a kínai kormány demokráciaellenes intézkedései miatt is sokan próbálnak menekülni, idén eddig már több mint 34 ezren nyújtottak be speciá-
lis, brit nemzeti tengerentúli útlevél – BNO iránti kérelmet.
Becslések szerint tavaly 1,3 millió külföldi állampolgár hagyta el a szigetországot, hogy otthon vészelje át a koronavírus-járványt. Azóta a Brexit miatt megszűnt a munkaerő szabad áramlása az Európai Unióval, ami megnehezíti a munkavállalást az uniós állampolgárok számára az Egyesült Királyságban. A kieső európai munkaerőt a jól fizetett szektorokban – technológia, pénzügyi szolgáltatások, orvosi és műszaki tudományok – nagyrészt képesek pótolni a nemzetközösségből érkezők, a vendéglátásban, a kiskereskedelemben, a húsiparban, az építőiparban és a szállítmányozásban azonban nem. Mindegyik területen egyre nyilvánvalóbb a munkaerőhiány, ahogy fokozatosan folytatódik a járvány miatt bevezetett korlátozások feloldása. A vendéglátásban és a kiskereskedelemben a munkaadók kénytelenek növelni a béreket, hogy betölthessék az üres álláshelyeket, ami előbb-utóbb a fogyasztói árak növekedéséhez vezet majd – figyelmeztettek a szakmai érdekvédelmi szervezetek.
A helyzet súlyosságát jól érzékelteti, hogy még az olyan nagyvállalkozók is, mint például a 925 pubot üzemeltető JD Wetherspoon alapítója és elnöke, Tim Martin, aki annak idején a Brexit mellett kampányolt, sürgetik a kormányt, hogy könnyítse meg az uniós állampolgárok munkavállalását.
Ezt követelik a húsipari szakmai szervezetek is, mivel a munkaerőhiány miatt már kénytelenek csökkenteni a termelést. A Financial Times beszámolója szerint a feldolgozás 10-11 százalékkal esett vissza húsvét óta. Nick Alan, a húsfeldolgozók szövetségének vezetője szerint sokáig már nem tartható a helyzet, az üzemek egy része kénytelen rangsorolni, milyen árut készítsen, és emelni a túlórabéreket. „Páran közölték, hogy egy-két héten belül már nem tudják átvenni az állatokat a tenyésztőktől, és képtelenek lesznek teljesíteni a megrendelések egy részét” – figyelmeztetett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.