A Neuroimage tudományos periodikában jelent meg a tanulmány, amelyben az ELTE kutatói bemutatták azt a kutatást, amely először mutatta ki, hogy az emberén kívül is van olyan agy, amely különbséget tud tenni két emberi nyelv között. A kutatás tárgya pedig nem volt más, mint régi társunk: a kutya.
A tanulmány egyik szerzője, a mexikói Laura V. Cuaya Magyarországra költözött Kun-kunnal, akivel addig csak spanyolul beszélt, és mivel az ELTÉ-n régóta kutatások folynak a kutyák agyáról, módja volt választ találni arra a kérdésére, hogy a border collie hogy boldogul a magyar nyelvvel, illetve meg tudja-e különböztetni a spanyoltól. "Azt már, ugye, tudtuk, hogy a gyerekek, még mielőtt megtanulnának beszélni, felismerik a különbséget. De a kutyákat talán nem foglalkoztatja ez" - idézte a Cosmos tudományos magazin Cuayát.
A kutatás azt mutatta ki, hogy foglalkoztatja. A munkában a kutatóknak egy ismert rókaszelídítő is a segítségére volt: a Kis Herceg. Antoine de Saint-Exupéry klasszikus regényéből játszottak le magyarul és spanyolul részleteket Kun-kunnak és 17 társának, miközben funkcionális mágneseserezonancia-képalkotó készülékkel (fMRI-vel) figyelték a véráramlásokat a kutyák agyában, hogy tudják, mikor melyik része lép működésbe. A kutyák korábban mind csak egyik nyelvet hallották, így összemérhető volt a reakciójuk az azonos, de számukra "idegen nyelvű" szövegrészekre.
Aztán még tovább mentek, teljesen összezagyváltan is lejátszottak a kutyáknak részleteket. A kutyák agya nem csak a nyelvek között volt képes különbséget tenni, hanem meg tudta különböztetni az értelmes beszédtől a hablatyot, és az agyban az utóbbi lejátszása közben megfigyelt minták függetlenek voltak attól, melyik nyelvből származott a halandzsa.
