BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Japán és India megtarthatja részesedését a Szahalin 1. projektben

Az energiaimporttól függő Japán továbbra is részt vehet Szahalin 1. olaj- és gázprojekt üzemeltetésében, ahogy India is.

Az orosz kormány úgy döntött, hogy a Sakhalin Oil and Gas Development (SODECO) japán konzorcium megtarthatja részesedését a Szahalin 1. projektben – írja a Japan Times. A SODECO 30 százalékos részesedéssel rendelkezik a projektben, a konzorciumot félig a japán kormány birtokolja, a másik felén pedig olyan cégek osztozkodnak, mint a Mitsubishi és a Mitsu.

Sakhalin-I
 

Tokió már korábban jelezte, hogy az energiaimporttól függő szigetország annak ellenére fenntartaná részesedését a Szahalin 1. és 2. energiaprojektekben, hogy gazdasági szankciókat vezetett be Moszkvával szemben a háború kirobbanását követően.

A lépés a nemzetközi szankciók közepette történik, mivel a projekt továbbra is létfontosságú energiaforrás a szigetországnak.

A projektben 2005-ben kezdték meg a nyersolaj kitermelését a Japántól északra fekvő, az orosz Távol-Keleten található Szahalin szigetén. A Szahalin 1. projektet az amerikai ExxonMobil üzemeltette, a vállalat azonban az orosz–ukrán háború kirobbanása után közölte, hogy kivonul Oroszországból. A projekt működtetését egy új, Moszkva által ellenőrzött cég vette át.

A Vlagyimir Putyin elnök által aláírt rendelet értelmében a külföldi üzleti partnereknek az új üzemeltető októberi indulásától számítva egy hónapjuk volt arra, hogy eldöntsék, befektetnek az új vállalatba, vagy sem. Japán mellett India is bejelentette, hogy maradna a projektben. A portál szerint Moszkva arról is döntött, hogy az indiai Oil and Natural Gas leányvállalata is megtarthatja 20 százalékos részesedését.

Vezeték helyett hajón jön az orosz gáz Európába – a legnagyobb vásárló Franciaország

Rekordot közelítő mennyiségben exportált cseppfolyósított gázt Oroszország októberben, és változatlanul Európa az egyik legfontosabb piaca. Az orosz LNG legfőbb vásárlója a múlt hónapban Franciaország, Kína és Japán volt. Az LNG orosz exportja éves bázison 1,1 százalékkal, március óta a legmagasabb szintre emelkedett az előző hónapban, és megközelítette a hárommillió tonnát. Ez éles ellentétben áll a vezetékes gázszállításokkal, amelyek jelentősen csökkentek Európa irányába az ukrajnai invázió következtében. 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.