Markáns stratégiaváltás körvonalazódik a világ legnagyobb fegyverimportőre, India védelmi politikájában. Narendra Modi elnök irányítása alatt India már csak úgy köt nemzetközi téren hadiipari szerződéseket, hogy abból közvetlen haszna származzon, vagyis az ország a sok milliárd dolláros kontraktusok aláírását ahhoz köti, hogy azzal helyi beszállítókat is helyzetbe hozzon, és valamilyen szinten bekapcsolódhassanak az üzletbe, friss, modern technológiához juthassanak. Hogy aztán később ebből táplálkozva teljes önellátásra térjenek át minden olyan területen, ahol csak lehetséges.

Eligazításon. Nem az indiai hadsereg felkészültségével, hanem a fegyverellátottságával vannak problémák.
Fotó: AFP

Szakértők szerint az csupán látszat, hogy most inkább az amerikaiak felé kacsingatnak az oroszok ellenében. Naiv, aki ezt hiszi, mert kacsingatnak ők mindenfelé, ahol saját fegyvergyártásukhoz szükséges megszerezhető potenciált látnak. Kétségtelen, hogy India a fegyverkereskedelem első számú célországa lett, az utóbbi két évtizedben a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet adatai szerint 

60 milliárd dollárért vettek hadieszközöket, ebből 39 milliárdot Moszkvának utaltak át, 

azaz az orosz függésük rendkívül erős, noha az orosz–ukrán háború miatt a Kreml egyelőre a saját hadseregének a megfelelő ellátására koncentrál, az exportot inkább hanyagolja. Sőt, egyes híradások szerint vissza is vásárolja a kiküldött alkatrészeket, akkora belőlük a hiány a fronton.

Az indiai légierő nemrég arról tájékoztatta az illetékes parlamenti bizottságot, hogy Oroszország elcsúsztatja a Szuhoj Szu–30 MKI és a MiG–29-es vadászrepülőgépek pótalkatrészeinek szállítását. Nem csak ez a szállítmány van függőben, a 2018-ban 5,5 milliárd dolláros szerződés keretében megrendelt öt vadászgép közül kettővel még mindig adósak az oroszok. Ahogy a két nukleáris meghajtású támadó tengeralattjáró sem érkezett még meg rendeltetési helyére.

A Reuters egyik katonai forrása szerint az indiai stratégia első helyén a saját gyártás fellendítése áll, a másodikon szerepel csak az orosz függés felszámolása. 

Ez egybecseng Rajnath Singh védelmi miniszter szavaival, aki azt mondta, hogy India a következő tíz évben több mint 100 milliárd dollár értékben rendel „árut” a hazai fegyvergyártóktól, akik ebben bízva komoly fejlesztésekbe vághatnak. Persze azért a beszerző körútról sem mondtak le, Narendra Modi bő két hete Washingtonban parolázott Joe Biden amerikai elnökkel, és ha már ott volt, egy sor technológiai-védelmi szerződés aláírásánál is bábáskodott. 

Joe Biden és Narendra Modi elmélyítette a két ország technológiai együttműködését.
Fotó: AFP

Így megállapodott az amerikai féllel, hogy a közeljövőben a General Atomics által gyártott, MQ–9B SeaGuardian felfegyverezhető kémdrónokat fognak vásárolni mintegy 3 milliárd dollár értékben. A találkozóról kiadott közlemény szerint az amerikai General Electric az F/A–18 Hornet vadászgépekben használt F414-es hajtóműveit licencszerződés keretében az indiai Hindustan Aeronautics vállalattal közösen gyártják. 

Az amerikaiak korábban fityiszt mutattak Újdelhinek a hadiipari technológiát érintő transzferek esetében, 

most azonban rájöttek, hogy üzletileg-politikailag is jobban kifizetődő, ha a gyártástechnológiát ellenőrzötten bocsátják India rendelkezésére – nem kevés pénzért, tegyük hozzá. Arra azonban gondosan ügyelnek a washingtoni védelmi minisztériumban, hogy náluk maradjon az utolsó csavar, amely életre tudja kelteni az átadott technológiát.

Two McDonnell Douglas F/A-18 Hornet of the Swiss Air Force perform during the annual live fire event over the Axalp in the Bernese Oberland, on October 19, 2022. At an altitude of 2,200 meters above sea level, spectators attended a unique aviation display performed at the highest air force firing range in Europe. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP) / “The erroneous mention[s] appearing in the metadata of this photo by Fabrice COFFRINI has been modified in AFP systems in the following manner: [October 19] instead of [October 18]. Please immediately remove the erroneous mention[s] from all your online services and delete it (them) from your servers. If you have been authorized by AFP to distribute it (them) to third parties, please ensure that the same actions are carried out by them. Failure to promptly comply with these instructions will entail liability on your part for any continued or post notification usage. Therefore we thank you very much for all your attention and prompt action. We are sorry for the inconvenience this notification may cause and remain at your disposal for any further information you may require.”
F/A–18 Hornet vadászgépek a svájci légierő kötelékében. India is kaphat belőlük.
 Fotó: Fabrice Coffrini

Az orosz fegyverzettől való függés ellen az újdelhi kormány mellett az idő teheti a legtöbbet, az új technológiákat szakértők szerint már nem a Kína-barátságáról jól ismert Moszkvától szerzik be, hanem alternatív megoldásokat keresnek. A hagyományos eszközöknél az orosz technika kitart, amíg kitart, az új megoldások, új rendszerek új szállítókat igényelnek. 

Francia vadászrepülőgépeket, izraeli drónokat, amerikai sugárhajtóműveket és potenciálisan német tengeralattjárókat is vásárolnak, idővel ezek is csökkentik az orosz haditechnika arányát az indiai védelmi arzenálban. Indiai tisztviselők szerint azonban a diverzifikálással kiszorítandó orosz technika legalább két évtizedig még használatban marad. 

Jelenleg a jobbára rég elavult orosz haditechnika részaránya az indiai hadseregben 85 százalékra tehető 

amerikai források szerint, és ebbe a még a múlt század hatvanas éveinek technológiáját képviselő eszközök is nagy mennyiségben vannak jelen.

India első számú célja, hogy csökkentse a technológiai különbséget a jobban felfegyverzett ősi ellenféllel, Kínával szemben, ugyanakkor sakkban tarthassa a szomszédját, a most épp öles léptekkel az államcsőd felé tartó, labilis belpolitikai viszonyokkal jellemzett Pakisztánt.