BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lépéskényszerben az európai acélipar

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Alternatív exportlehetőségekre kényszerül az (európai) acélipar – számolt be az Európai Vas- és Acélipari Szövetség.

Az Európai Bizottság által februárban bejelentett új acélipari védintézkedési vizsgálat megindítása egy válaszlépés a globális acélpiac súlyosbodó kihívásaira, ahol a többletkapacitásból származó szén-dioxid-intenzív acélimport elárasztja az unió piacát, kockázatot jelentve az európai acélipar fenntarthatóságára – írta a Duol.

230216_dunaferr_10
Miközben Dunaújvárosban az acélipari szakemberek cégen belüli megtartása a cél, Nyugat-Európában ez nem mindenhol van így / Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság 

Kiemelték, az európai válaszok mellett a nemzetgazdaságnak is fel kell készülnie a gyorsan változó világpiaci helyzetekre. A napokban a kormány által elfogadott, Magyarország versenyképességi stratégiája a változó gazdasági környezet kihívásai tükrében 2024–2030 címmel Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter által közzétett – mintegy 30 oldalas – versenyképességi stratégiában, az ún. fehér könyvben leírtak szerint az alapanyagipari ágazatok – közöttük az acélipar – kiemelt foglalkoztatónak számítanak, illetve több más ágazat versenyképességének előfeltétele a hazai ellátás hatékony biztosítása. 

A legfőbb kihívást az ágazat zöldátállása és az ahhoz kapcsolódó szabályok jelentik. Az ágazat víziója szerint a cél az, hogy 2030-ra a körforgásos gazdaságunk közel az összes hulladékot anyagában hasznosítsa,

újra feldolgozza, és az, hogy járműiparunk, védelmi iparunk és építőiparunk acéligényének 50 százalékát Magyarországon állítsuk elő. A stratégiailag kiemelt jelentőségű nyersanyagok újrafeldolgozását pedig magyar kézben tartsuk.

Európában szükség van az acéliparra és az ágazat zöldítésére, ehhez azonban az Európai Uniónak rugalmasabb, aktívabb támogatást kell biztosítania, és a források eljuttatását is gyorsítania kell – nyilatkozta az MTI-nek még március végén Fábián Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára. Stratégiai cél, hogy az Európában és ezen belül a kelet-közép-európai régióban megmaradjon az acélgyártás, és a gyártók az alacsony kibocsátású vagy karbonsemleges zöldacélgyártásra álljanak át. Erre azért is szükség van, mert folyamatosan létesültek az új ipari kapacitások Magyarországon is, amelyeknek acélra van szükségük. A stratégiailag fontos iparág közvetlenül több tízezer embernek ad munkát a kelet-közép-európai régióban. 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.