BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
United States Capitol Building, trump

Donald Trump a hétvégén leállíthatja az amerikai kormányzatot

A megválasztott elnöknek nem tetszik az átmeneti költségvetés. Donald Trump ellenkezése miatt szombattól leállhat az amerikai kormányzat.

Nem egészen két napja maradt az amerikai kongresszusnak az átmeneti költségvetés elfogadására és ezzel a kormányzati leállás megakadályozására, miután Donald Trump megválasztott elnök elutasította a kedden éjjel nyilvánosságra hozott gigantikus, 1547 oldalas büdzsétervezetet, és azt követeli, hogy a törvényhozók még a hivatalba lépése előtt emeljék meg az adósságplafont.

United States Capitol Building, Donald Trump
Donald Trump megköti a törvényhozók kezét / Fotó: NurPhoto via AFP

Amennyiben nincs átmeneti költségvetés, akkor pénteken éjfélkor – éppen a karácsonyi ünnepek előtt – leáll az amerikai kormányzat. Ez alól csak a Pentagon a kivétel, mert a kongresszus a héten elfogadta a 895 milliárd dolláros védelmi büdzsét. (Egy dollár 397,3 forint.)

A helyzetet tovább nehezíti, hogy a képviselőházban minimálisra olvadt a republikánus többség, és a büdzsét még a szenátusnak is el kell fogadnia. Az idő szűkössége miatt ez az ABC News szerint azt jelenti, hogy a szenátorok valószínűleg kénytelenek lesznek lenyelni, bármit terjeszt is eléjük a képviselőház, hacsak az nem annyira elfogadhatatlan, hogy vállalják inkább a leállás ódiumát.

Elon Musk és Donald Trump megfenyegette a renitenseket

Átmeneti költségvetés hiányában szombaton 

megkezdődik a részleges leállás, ami az ünnepek előtt hatalmas zavarokat okozhat a légi közlekedéstől kezdve a rendőrség működéséig.

A beterjesztett tervezet eleve csak március 14-ig biztosította volna a szövetségi kormányzat finanszírozását, emlékeztetett a Reuters. Felkeltette azonban Trump két költségcsökkentésért felelős embere , Elon Musk és Vivek Ramaswamy éktelen haragját, előbbi meg is fenyegette a képviselőket, akik meg merészelik azt szavazni.

Mike Johnson éjjel-nappal egyeztet, hogy elkerülje a kormányzati leállást / Fotó: AFP

Ezt tette Trump is: figyelmeztette a renitenseket, hogy párton belüli vetélytárssal találják szemben magukat a következő választás előtt. Azt követeli, hogy a kongresszus fogadjon el olyan jogszabályt, amely még a januári hivatalba lépése előtt lezárja a nyitott kérdéseket a kormány hitelfelvételi hatáskörének növelésével és a kormányzati finanszírozás meghosszabbításával.

Ki akarja vetetni az átmeneti büdzséből a demokraták által támogatott tételeket, ami azonban gyakorlatilag lehetetlenné teszi annak elfogadását,

mivel a szenátusban egyelőre demokrata többség van, a képviselőházban pedig minimális republikánus.

Éjjel-nappal egyeztetnek

Ez lehet az első kormányzati leállás Trump előző elnöksége óta, ami 34 napjával az amerikai történelem leghosszabbja volt 2018–2019 fordulóján, de a megválasztott elnök nem bánja, ezt többször jelezte is korábban. Mike Johnson, a képviselőház elnöke azonban éjjel-nappal egyeztet, hogy ezt elkerülje.

A benyújtott tervezet a jelenlegi szinten finanszírozná márciusig a kormányzatot, de szerepel benne pótlólagos százmilliárd dollár katasztrófavédelemre és tízmilliárd dolláros agrártámogatás is, valamint egyébként bele nem illő tételek sora, például fizetésemelés a törvényhozóknak és a rejtett szállodai költségek tilalma – ezek mind azért kerültek bele, hogy biztosítsák az elfogadását.

Lázadnak a republikánusok is

Trump minden plusz kiadást ki akar szedetni belőle, amelyet a demokraták kértek, és ezt erősítette meg alelnöke, JD Vance is. „Minden más az ország elárulása” – írta az X-en.

A katasztrófavédelem pótlólagos támogatásához azonban még a megválasztott elnök olyan közeli szövetségesei is ragaszkodnak, mint Lindsey Graham dél-karolinai szenátor, akinek az államában súlyos károkat okozott a Helene hurrikán. Ő nem hajlandó megszavazni olyan átmeneti költségvetést enélkül.

„Nem mehetek haza enélkül, mintha mi sem történt volna. Aki azt hiszi, hogy a katasztrófaelhárítás semmiség, az jöjjön el oda, ahol élek, és nézze meg, mi történt az államomban, Észak-Karolinában és Georgiában” – dühöngött.

Az adósságplafon megemelésének követelése pedig külön megnehezíti a helyzetet, hiszen azt eddig is mindig több hónapos vita előzte meg. 

Az amerikai kormányok két évtizede többet költenek, mint a költségvetés bevétele,

a demokraták folyamatosan emelték az egészségügyi támogatásokat, míg a republikánusok csökkentették az adókat.

Az immár 36 ezer milliárd dolláros államadósság miatt előbb-utóbb muszáj emelni az adósságplafont, máskülönben súlyos gazdasági következményekkel kell szembenézni.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.