Sok apró jel utalt a közép-európai gazdaságok visszapattanására az elmúlt hónapokban, az ING csütörtökön közzétett globális gazdasági előrejelzései szerint pedig a folyamat jövőre határozott formát ölt. A kitekintés szerint a kilábalásra nyugatról les veszély, és a legrosszabb esetben akár le is állhat. Ez a szcenárió azért is figyelemre méltó, mert az európai uniós csatlakozás évtizedekig védőhálót jelentett a régió piacai számára, és a befektetők szemében biztosítékot gazdasági fejlődésére és felzárkózására a fejlettebb és gazdagabb Nyugat-Európához.
Az ukrajnai, majd az izraeli háború kitörése, az energiaválság és az általa okozott inflációs cunami óta gyakran fordult elő, hogy a közép-európai pénzügyi piacok együtt reagáltak más feltörekvő régiók piacaival, vagy akár maguk váltak erősen kitetté a rossz híreknek. Az elemzők, a befektetők és a hitelminősítők mindenesetre a feltörekvő világ egy speciális, az európai uniós stabilitás védte régiójaként tekintenek ránk csatlakozásunknak köszönhetően.
Ezért is érdekesek az ING friss 2025-ös közép-európai jóslatai: nem feltétlenül passzolnak ebbe a képbe. Illetve igen: mert sajnos fordítva is működik.
Az elemzőközpont arra számít, hogy a régió szinte leállt, vagy recesszióba hanyatlott gazdaságai az idei csalódást keltő teljesítmény után jövőre érzékelhetően növekedni fognak, a cseh 2 százaléktól a lengyel 3,5 százalékig terjedő mértékben.
Ehhez megteremti az alapot, hogy a régióban a reálbérek már az év eleje óta határozottan nőnek. A háztartások fogyasztása ennek ellenére mégsem tudott magához térni az inflációs sokkból, de alapesetben ez csak idő kérdése.
A szakemberek ezt abból olvassák ki, hogy a megtakarítások szintje magas. Idővel az óvatosság átfordulhat fogyasztásba, bár óva intő jel, hogy a gyenge fogyasztói bizalom még mindig aggasztó lehet. A gazdasági kilábalás azonban második évébe lép, ami bizalmat csepegtethet a fogyasztókba, ahogy az infláció visszacsökkenése is. Emellett a politikai ciklusok is azt támogatják, hogy az állami költségvetések pénzt öntenek a gazdaságba.
Úgy hisszük, a CEE (közép-európai) régió túlteljesíti az euróövezete, és a központi bankok megerősítést kaphatnak, hogy az infláció elleni csata meg van nyerve
– fogalmaz az elemzés.
A bökkenő: az euróövezet és Németország várható gyengébb teljesítménye ebben az esetben nem a segítségükkel történő felzárkózást jelenti, mint a múltban, hanem annak a kockázatát, hogy visszahúzzák a keleti szárny feltörekvőit. Németország a közép-európaiak fő kereskedelmi partnere – emlékeztetnek az elemzők –, és Európa legnagyobb gazdaságában strukturális problémák mutatkoztak meg. „Jól ismert geopolitikai fejlemények” további kockázatokat jelentenek – fogalmaznak.
Mindezek következtében az ING alapesetben gyengébb növekedésre számít a régióban, mint más elemzőházak, és az út az elemzők szerint mint idén is, jövőre is tele lesz aknákkal, meglepetésekkel, előrejelzés-revíziókkal a véleményük szerint.
Az amerikai választások kimenetele általában is kockázatokat hordoz Európa számára – írják –, ami a régió kilábalása elé is buktatót állíthat. Ugyanakkor az állami költségvetések nincsenek olyan jó állapotban, hogy jelentős ösztönzést adhassanak a gazdaságoknak. Az ING máris óv, hogy 2–3,5 százalékos gazdasági növekedési előrejelzései a régió országai számára könnyen csúszhatnak le az 1,5–2,8 százalékos tartományba. Ebben a rossz esetben az infláció is viszonylag magas maradhat, ami azt jelenti: a jegybankoknak is kevés módjuk lesz alacsonyabb kamatokkal besegíteni.
A jelen pillanatban kirajzolódó negatív kockázatokon túltekintve egy még rosszabb eset sem kizárható – vélik az elemzők. Előfordulhat az is, hogy az európai gazdaság egyszerűen összeroskad a strukturális változások, a növekvő energiaárak és a geopolitikai események terhe alatt. Közép-Európa ebből nem tudna kimaradni, tekintve erős kapcsolatait az euróövezettel és a globális ellátási láncokkal: az integráltság visszalőhet.
Ebben az esetben az idei gyenge növekedés vagy a múlt évi stagnálás lebeg az elemzők szeme előtt a régióra tekintve. Egy ilyen úton az inflációs nyomást jelentő kínálati tényezők elfüstölnének, az Európai Központi Bank jóval a „semleges ráta” alá csökkentené kamatait,
a közép-európai jegybankok pedig – minden bizonnyal a kamatelőnyre és a devizáik árfolyamára figyelve – követnék.
Egy ilyen helyzetben Csehország és Magyarország lenne leginkább kitéve a bajnak a régióban – vélik az ING elemzői – nagy, máris szenvedő autóiparuk okán. A cseh jegybank lenne az első, amely a semleges szint alá vágná kamatát, a román az utolsó – zárul az elemzés.
Már mi fűzzük hozzá: az, hogy Nyugat-Európa nem segíti, hanem visszafogja a régiónkat, nem lenne az első eset, egy nagy hullámban ez már megtörtént az euróövezeti válság idején, valamivel több mint egy évtizeddel ezelőtt. Ettől eltekintve a régió felzárkózása volt a jellemző folyamat az integráció és az uniós források segítségével, a kölcsönös előnyök elve alapján, miközben egyesek – a szlovákok, a szlovének és a horvátok– ezt az eurózónához való csatlakozás, mások a kívül maradás útján képzelték el. A felzárkóztatási források politikai fegyverként való brüsszeli felhasználása az utóbbi évek fejleménye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.