Kína olyan tevékenységbe kezdett, amit eddig csak sci-fikben láthattunk: megkezdte egy bolygóvédelmi alakulat toborzását. A kínai kormány azért indította el a programot, mert a NASA bejelentette: 2,3 százalék az esélye annak, hogy 2032-ben aszteroida csapódhat a Földbe. A Kínai Nemzetvédelmi Tudományos, Technológiai és Ipari Hivatal (SASTIND) a héten közzétett álláshirdetései fiatal, lojális, repüléstechnikai mérnöki, nemzetközi együttműködési és aszteroidafelismerési területen jártas diplomásokat keresnek.
A hét elején a WeChat platformon közzétett hirdetések 16 álláslehetőséget soroltak fel a SASTIND-nál, köztük három az új bolygóvédelmi alakulat pozíciói voltak. A hirdetések széles körű online vitát váltottak ki a fiatalok körében – különösen abban a korosztályban, amely 2023-ban rekordmagas munkanélküliséggel küzdött. „A Föld tőletek hármótoktól függene. Nem stresszes ez egy kicsit?” – kérdezte egy felhasználó. „Ha sikerül, hős leszel, aki megmenti a világot. De ha elbuksz, senki sem fog megbüntetni, hiszen szó szerint senki sem maradna” – szólt egy népszerű komment a Weibón.
Kína űrkutatási ágazata rohamosan fejlődik, és nem világos, hogy a toborzást kifejezetten a 2024 YR4 felfedezése váltotta-e ki. Andrew Jones, a SpaceNews Kína űrszektorára szakosodott tudósítója szerint a toborzás időzítése véletlen egybeesés lehet a 2024 YR4 felfedezésével, és
az állások valószínűleg Kína már meglévő bolygóvédelmi törekvéseinek kiegészítésére szolgálnak.
A hirdetésekhez mellékelt munkaköri leírások szerint az alakulat főként nemzetközi együttműködésre, valamint új és kísérleti technológiák tervezésére fog összpontosítani. A bolygóvédelmi alakulat állásait úgy jellemezték, mint „a Föld-közeli aszteroidák megfigyelésével és korai előrejelzésével kapcsolatos kutatásokat”, és a jelentkezőknek legalább mesterfokozattal kellett rendelkezniük
– írja a The Guardian. „Ez magába foglalja a földi és lehetséges űrbeli megfigyelő- és figyelmeztető rendszereket, valamint olyan intézkedések tesztelését, mint a kinetikus becsapódók, amelyek megváltoztathatják a fenyegető aszteroidák pályáját” – mondta Jones a kínai bolygóvédelmi programról.
Egy olyan aszteroida eltérítése, mint a 2024 YR4, kulcsfontosságú cél Kína űrkutatási fejlesztéseiben, beleértve a NASA által 2020-ban végrehajtott kettős aszteroidaeltérítési teszt (DART) megismétlését. A DART-küldetés során egy űrszondát ütköztettek egy Dimorphos nevű, 160 méter hosszú aszteroidával, sikeresen eltérítve annak pályáját. Az Európai Űrügynökség később egy másik űrszondát indított az ütközés hatásainak megfigyelésére és elemzésére.
Kína saját aszteroidaeltérítési tesztjére is készül: 2027-ben egy kisebb, 2015 XF261 nevű aszteroidát céloz meg.
Azonban Harrison Agrusa, a Cote d’Azur Obszervatórium bolygókutatója szerint aggályok merültek fel a célpont kisebb méretével kapcsolatban. „A DART-küldetésből szerzett tapasztalatok alapján egy hasonló becsapódó küldetés egy sokkal kisebb célpontra valószínűleg teljesen szétzúzná azt” – mondta Agrusa. Szerinte azonban nem kell túlzottan aggódni a 2024 YR4 miatt, mivel több ország és űrkutatási szervezet is közösen dolgozik rajta: „tudjuk, hogy képesek vagyunk eltéríteni egy ilyen aszteroidát, ahogyan azt a DART-küldetés is bizonyította. Ezért ezt az aszteroidát nem kell félni, csupán tanulmányozni és megérteni kell.”
Tehát valójában van már a Földnek állandó bolygóvédelmi alakulata a különböző űrügynökségek formájában, Kína viszont nemcsak a megelőzés miatt állítaná fel a csoportot, hanem az esetleges becsapódás után káosz kezelése miatt is. Ez viszont valószínűleg nem 2032-ben fog megtörténni.
A NASA 2027-ben, közel ötven év után újra embert akar küldeni a Holdra. Az elmúlt években rengeteg információt osztottak meg az Artemis-program terveiről, melynek fő célja egy újabb sikeres holdra szállás, valamint egy állandó, tartós holdbázis kiépítése. Eközben Kína is tervezi saját holdra szállását, ez pedig jelentősen megnehezítheti a NASA dolgát, és még heves vitákat szülhet. Ha Kína is landolni tud a Holdon, rögtön kialakulhat egy területi vita a NASA-val. Hasonlóan a NASA-hoz, Kína is szeretne holdbázist építeni, ehhez viszont egyértelműen ki kell majd jelölni a munkaterületeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.