BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
emmanuel macron francia

Máris megbotlott a francia MI-Kánaán: van elég atomenergia, de nem érné el az adatközpontokat

Alig jelentették be, már most problémákba ütközik a százmilliárd eurós projekt. A francia atomerőművek ugyanis hiába termelnek elég energiát, ha az elavult energetikai infrastruktúra nem tudja elszállítani az adatközpontokig.

A nagy energiaigényű adatközpontok elektromos hálózatra való csatlakoztatásához szükséges idő eltörölheti Franciaország azon előnyét, hogy bőséges atomenergiájával több milliárd dollárnyi befektetést csábítson a mesterséges intelligenciába (MI).

emmanuel macron francia
Elbukhat Macron álma, mivel hiába termelnek elég energiát a francia atomerőművek, ha az elavult energetikai infrastruktúra nem tudja elszállítani az adatközpontokig / Fotó: AFP

Emmanuel Macron francia elnök, aki a héten globális csúcstalálkozót tartott a mesterséges intelligenciáról, az ország megbízható és tiszta atomenergiájának tulajdonította, hogy több mint százmilliárd eurót tud majd bevonzani a mesterséges intelligenciával kapcsolatos befektetésekbe, miközben Európa versenyben van, hogy felzárkózzon a világelső Egyesült Államokhoz.

Óriási pénzek a „francia Csillagkapuban”

A felajánlások között szerepelt például

  • egy 10 milliárd dolláros létesítmény a brit Fluidstack által üzemeltetett szuperszámítógép számára;
  • egy 20 milliárdos infrastrukturális befektetés a Brookfield vagyonkezelőtől.

MI vagy semmi: a tech óriások megduplázzák befektetéseiket – nem hagyják, hogy Kína leuralja a szektort

Hiába rántotta le a DeepSeek a leplet az ágazatról, a pénzszórás nem áll meg. Az amerikai tech óriások soha nem látott összegeket fektetnek a mesterséges intelligencia fejlesztésébe, abban bízva, hogy ezzel megőrizhetik piaci dominanciájukat.

Ezek a beruházások elméletileg rövid időn belül felzárkóztathatnák Franciaországot az MI-fejlesztésben világelső Egyesült Államokhoz, és hozzájárulhat ahhoz, hogy más európai országok is utolérjék Szilícium-völgyet a csúcstechnológiában.

Az adatközpontok azonban rengeteg energiát emésztenek fel, és kiderült, hogy ezt még a francia atomerőművek sem tudnák kiszolgálni.

Ugyanis hiába van Franciaországban 57 atomreaktor, amelyek a villamosenergia-ellátás több mint kétharmadáért felelősek, az ország energetikai infrastruktúrája nincs felkészülve arra, hogy az MI-fejlesztéssel járó igényeket ki tudja elégíteni.

Míg egy hipermodern adatközpontot kevesebb mint egy év alatt fel lehetne húzni, a rákapcsolása a villamoshálózatra sokkal több időt venne igénybe. Az elavult francia elosztórendszer korszerűsítését pedig lassú bürokrácia és szigorú szabályozások akadályozzák meg.

A túlterhelt rendszerben az adatközpontok túlfogyasztása a háztartások és a vállalatok kárára történne, ami túl nagy áldozat lenne a lakosság számára.

Például a Fluidstack adatközpontja körülbelül 1 gigawatt áramot fogyasztana, ami gyakorlatilag megegyezne Franciaország egyik kisebb atomreaktorának a teljesítményével.

A francia atomenergia-termelésnek azt kellene jelentenie, hogy az országnak szinte lekörözhetetlen előnye van az MI-technológiák terén. A gyenge infrastruktúra mellett azonban ezt a fejlesztők nem tudnák kihasználni 

– mondta Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség ügyvezető igazgatója a Reutersnek.

Kellemetlen: Macron sztárvendége kihagyja a párizsi MI-csúcsot, túl sok dolga van Washingtonban

Musk az amerikai kormány átvilágításán dolgozik, ahol rengeteg csontváz bujkál a szekrényben. Ez különösen kellemetlen Macron számára, aki az MI-csúcson mutatta be a százmilliárd eurós francia Csillagkapu-projektet.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.