PIN-kódot számos helyen kell használni. Ezek közül négyjegyű számsor általában mobiltelefonok és bankkártyák használatánál kötelező. Mivel egyéb jelszavakat, kódokat is fejben kell tartani, sokan vagy ugyanazt használják, amihez csak lehet, vagy könnyen megjegyezhetőket. Ez azonban biztonsági kockázat, mivel ha az illető elveszti vagy ellopják a készülékét, akkor idegen személy könnyen feloldhatja a telefont, és hozzáférhet a benne tárolt személyes és pénzügyi adatokhoz. A bankkártya esetében pedig a személy pénzt vehet ki a számláról ATM-ből.
A leggyakrabban a könnyen kitalálható PIN-kódokat törik fel. Első helyen az „1234” áll – derül ki az Australian Broadcasting Corporation nemrégiben közzétett elemzéséből, amelyet a HaveIBeenPwned.com adataiból készített. Az említett honlapon már több mint 320 millió olyan jelszó és PIN-kód szerepel, amelyekhez korábban illetéktelenül hozzáfért valaki – írja a CNBC.
Az 50 leggyakrabban feltört négyjegyű PIN-kód közül harminc 19-cel vagy 20-szal kezdődik, ami születési évet jelezhet.
Ezt például viszonylag egyszerű megfejteni, ha valaki egyszer már posztolt a születésnapjáról a közösségi médiában, vagy láthatóra állította azt a Facebookon.
Gyakori még
Ha a fenti PIN-kódok bármelyike megegyezik az önével, akkor érdemes megfontolni a változtatást.
Az Identity Theft Resource Center szerint tavaly világszerte több mint 1,3 milliárd embert érintettek adatvédelmi incidensek. Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság javasolja a lehetőleg minimum hatjegyű PIN-kódot használatát és a további biztonság érdekében biometrikus azonosítást, úgymint például ujjlenyomat- vagy arcolvasó technológiát.
Az Egyesült Államok Kiberbiztonsági és Infrastruktúra-biztonsági Ügynöksége a véletlenszerű és egyedi PIN-kód választását, valamint a nyilvánvaló minták vagy személyes vonatkozások kerülését tanácsolja.
Érdemes kerülni egy kód több helyen való használatát is, mivel ha illetéktelen személy megszerezte, várhatóan az áldozata lehető legtöbb készülékénél, fiókjánál és bankkártyájánál is megpróbálja.
Pénz nélkül maradhatsz nyaralás alatt – van megoldás
Legyen az PIN-kód, tranzakció vagy egyéb, kártyahasználattal összefüggő tevékenység, a K&H csoport kidolgozott egy öt pontból álló védelmet a pénzünk biztonsága érdekében. Például hogy miként lehetséges megúszni a pluszköltségeket külföldön, és a kiskapukra is rávilágít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.