Egy olyan közönséges és alapvető élelmiszer, mint a rizs piaca másképpen viselkedik, mint az olajé, amelynek az árát általában távoli események mozgatják. Mégis felkapjuk a fejünket az olyan hírekre, amelyek a napokban a rizsről érkeznek Japánból, miközben az élelmiszer-drágulás némi pihenő után ismét témává vált Közép-Európában. Konkrétan a hántolt, fényezetlen rizs ára a Központi Statisztikai Hivatal kimutatása szerint az októberi átlag 727 forintról januárra 753 forintra emelkedett kilogrammonként.
Rizst szinte minden magyar háztartás vásárol. Általában az élelmiszerek éves összehasonlításban 6 százalékkal drágultak januárban, ami akkor is hozzájárult az infláció év eleji felpörgéséhez – amit lemásolt a nagy lengyel fogyasztói piac is –, ha a régiónkban továbbra is a szolgáltatások a drágulás fő hajtóereje (ezeknek az ára átlagban 8,5 százalékkal emelkedett).
Nem csoda, hogy Nagy Márton is felfigyelt. A nemzetgazdasági miniszter jelezte: a kormány az árfigyelő rendszer kiterjesztését vizsgálja olyan termékkörökre, mint a halak, kávé, tea, rizs, további tejtermékek (például tejszín), marhahús, zsemle és kakaópor.
A miniszter nem zárta ki szükség esetén az árstopok bevezetését sem. Nem nevezett meg egyes terméket, konkrétan főleg a tojásról és a tejtermékekről beszélt. (Az utóbbiak árából az év eleji drágítás után már elkezdtek visszanyesni az áruházláncok.) A rizsről azért érdemes külön beszélni, mert népszerű, a magyar konyha szerves része, egy róla szóló külföldi hír is felgyújtja a fantáziánkat, és mert megláthatjuk: milyen komplex folyamatokat kell áttekinteni egy-egy árakról szóló döntéskor.
Szaladjuk körbe a világot pálcikával és villával, a felkelő naptól kezdve.
Sztereotip kép kelet-ázsiaiakról: evőpálcikával eszik a rizst. Van oka, az ottani konyhákban a hazainál is alapvetőbb élelem. Nem véletlen, hogy a japán kormánynak be kellett avatkoznia, miután azt látták, hogy decemberben a kosihikari rizs ötkilós csomagja 3775 jent kóstált. Tavasszal még kevesebb mint 2400-ba került, ami már akkor majdnem 10 százalékos éves drágulást jelentett. A nagyvárosokban az ár már a 4000 jent is meghaladta.
A mezőgazdasági minisztérium ezért bejelentette: hogy az árat visszanyomják, az 1995-ben pont ebből a célból létrehozott tartalékokhoz nyúlnak, és rizst adnak el a raktárakból. Túl sokan lettek Ázsiában, vagy a rizs fogyott el? Baj lehetne, a disznóhús példáján láttuk, hogy egy ázsiai drágulás hirtelen át tud terjedni Európára is.
De nem erről van szó. A japán rizsár tavalyi felszökését – írja a Nippon – olyan áruhiányhoz vezető elosztási problémák okozták, amelyek már nem hatnak az új termés érkezésével. Nem is az történt, hogy Ázsia került volna rizsből deficitbe, netán a világ legnagyobb rizsfogyasztója: a szomszédos Kína.
Éves rizsfogyasztásban a következő a sorrend a világban:
Az első tízben nincs nyugati ország, a 125 milliós Japán is csak nyolcadiknak fér be 8 millió tonnával. Miért nem vesznek az övéknél sokszorta hatalmasabb kínai piacról? Ott is hiány van, mind megették?
Nem, sőt egy ideje a kínaiak kevesebb rizst vásárolnak. Felejtsük el a régi históriákat a megszámlálhatatlan kínairól, a népesség már náluk is csökken (amit bánnak), és a kitartó ingatlanválság következtében gyenge a fogyasztási kedv. Rizsből például 2023-ban 2,3 százalékkal csökkent a fogyasztás. Ennek a 2022-ben elkezdődött népességfogyáson kívül érdekes okai vannak:
Láthattuk, attól nemigen kell tartanunk, hogy a japánok vagy a kínaiak eleszik a rizsünket, ezért meg kell drágulnia. Ami a többi nagy ázsiai fogyasztót illeti, a további hírek vegyesek a napokban a Bloomberg híradásaiban.
Ezzel visszaértünk Európába. A sok napot és vizet igénylő rizs anyaföldje Ázsia, de máshol is termeszthető, Magyarországon például egyre kedvezőbbek lesznek az éghajlati viszonyok a tőlünk eddig délebbre termesztett magas hozamú változatok behozásához. Mellesleg Ázsiában a friss rizst tartják a legjobbnak, külföldre a szárazat küldik. (Emellett a rizs helyi termelése mellett szól az is, hogy a hosszú tárolás, szállítás közben olyan adalékanyagok kerülnek hozzá, amelyeket nem feltétlenül szeretnénk a tányérunkon.)
A magyar külkereskedelmi adatokból érdekességek derülnek ki, többek közt az is, hogy az ázsiai kereslet-kínálat aligha befolyásolhatja a magyar rizsárakat. Van, akinek az is meglepő lehet: Magyarország rizsexportőr. Tavaly 5,35 millió dollár értékben vittünk ki rizst, a következő országokba az OEC World összesítése szerint:
Még érdekesebb talán, hogy habár ennél sokkal nagyobb (40,5 millió dolláros) értékben importáltunk is, nagyon keveset Ázsiából. Ki Magyarország legnagyobb külföldi rizsellátója, meglepő lehet:
Érdekes tudni: Közép-Európa kiemelkedő rizsfogyasztói a magyarok és a csehek, nálunk 2022-es adatok szerint 6,8 kilogramm volt fejenként az éves fogyasztás. Többet nálunk csak a dél-európaiak esznek rizst, és valamelyest a franciák, a britek – és az oroszok. Ezt a megoszlást a Numbeo adatai szerint az árak – fordítottan – hozzávetőleg követik Európában: a legolcsóbb a rizs keleten, a spanyoloknál és a Brit-szigeteken. Budapest az árat tekintve a számba vett 145 város közül a 88., tehát a rizs nálunk viszonylag olcsó, de nem nagyon.
Összesítésünkből látható: a rizs árát nálunk aligha az ázsiai piaci trendek szabják meg rövid távon (hosszabb távon azonban már lehet), mint inkább az európai termelési, energia- és bérköltségek, illetve a kiskereskedelmi láncok olykor zavarba ejtő lépései és a kormányzati reakciók.
De hogy világ körüli rizstúránk ne maradjon befejezetlenül, vessünk egy gyors pillantást a chicagói árakra, és azt találjuk: ha ezeket valaki irányadónak tekinti, aligha indokolt a rizs drágulása. Jelenleg mintegy 14 dollárba kerül a rizsből egy cwt (hundredweight, Amerikában ez 45,4 kilogrammnak felel meg). Ez ugyan januárban egyszer a 15 dollárt is elérte, de a nyár óta lassan lefelé tendál, és még határozottabban május óta, amikor meghaladta a 19 dollárt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.