BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriásbefektetések az amerikai csipiparba: Tajvan minden követelést teljesítene, nem kér a vámkalapácsból

Trump azzal vádolja a szigetországot, hogy „ellopta” az Egyesült Államok csúcstechnológiáit. S bár Tajvan tagadja a vádakat, mindent megtennének azért, hogy mentesüljenek a vámok alól, és ne veszítsék el az amerikai védelmet.

Lai Ching-te tajvani elnök pénteken ígéretet tett az amerikai beszerzések és beruházások meredek fellendítésére, amellyel a szigetország igyekszik elejét venni Donald Trump vámfenyegetéseinek és a globális csipipar szétszakadásának.

Lai Ching-te tajvani elnök
Lai Ching-te tajvani elnök szerint hazája továbbra is jó partnere az Egyesült Államoknak, és igyekeznek eleget tenni a Trump-kormány ipari követeléseinek / Fotó: AFP

Növelni fogjuk az Egyesült Államokban történő beruházásokat és az onnan történő vásárlásokat a kétoldalú kereskedelem kiegyensúlyozása érdekében 

– mondta Lai pénteken a Financial Timesnak, alig néhány órával azután, hogy az amerikai elnök bejelentette: kölcsönös vámokat tervez kivetni azokra az országokra, amelyekkel az USA nagy kereskedelmi deficittel rendelkezik.

Az USA kereskedelmi deficitje Tajvannal, a hetedik legnagyobb partnerével szemben tavaly 26,1 milliárd dollárral 73,9 milliárdra nőtt, amit a csúcstechnológiát képviselő mesterségesintelligencia-csipek iránti fellendülő kereslet okozott. Ennek legnagyobb nyertese a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), a világ legnagyobb félvezetőgyártója volt.

Tajvan Washingtonba megy alkudozni Trumppal

Trump szerint Tajvan ellopta az amerikai félvezetőipart. Tajvan tart a büntetővámoktól, ezért küldöttséget meneszt Washingtonba.

A tajvani elnök azonban leszögezte, hogy Tajvan nem véletlenül vagy csalással szerzett vezető szerepet a globális csipgyártásban, és Trump azon követelését, hogy a szektort – amelyet a Fehér Ház vádjai szerint Tajvan „ellopta” – adják vissza Amerikának.

„Szeretném hangsúlyozni, hogy Tajvan a világ legerősebb félvezetőgyártó hatalmaként képes és hajlandó reagálni az új helyzetekre” – szögezte le Lai.

Tajvan nem akarja magára haragítani Washingtont

A szigetországot érő vádaknak nem csak kereskedelmi és ipari következményei lehetnek: Kína szakadár területként tekint Tajvanra, a függetlenségét pedig csak azért őrizhette meg, mert az Egyesült Államok egyik leghűségesebb szövetségese a térségben.

Az amerikai hadsereg védelmét később azzal tudta megerősíteni, hogy létfontosságúvá vált a csúcstechnológiákhoz alapvető csipek gyártásában és tervezésében – Trump választási kampányának azonban központi eleme volt, hogy az USA-t önellátóvá teszi szinte minden iparágban.

Ha az amerikai vállalatok – a Fehér Ház nyomására – kivonulnának Tajvanról, és csökkentenék rendeléseiket a helyi cégeknek, az a szigetország védelmét is gyengítené, és egy potenciális kínai invázió veszélyét is növelné.

Lai ezért mindent megtesz azért, hogy beférkőzzön Trump kegyeibe, és jó kereskedelmi partnerként és szövetségesként tüntesse fel magát:

Ígéretet teszünk arra, hogy fellendítjük amerikai befektetéseinket, Tajvan védelmi kiadásait pedig a GDP 2,5 százalékáról több mint 3 százalékra emeljük, hogy lépést megfeleljünk Washington elvárásainak 

– nyilatkozta az elnök, kiemelve, hogy Tajpej az Egyesült Államok „legmegbízhatóbb kereskedelmi partnere”, de hozzátette, hogy a Trump-kormányzat „a múlttól teljesen eltérő stratégiákat és politikát” folytat, ami kihívást jelent minden más ország, így Tajvan számára is.

Egyensúlyozás, avagy Délkelet-Ázsia válasza a nagyhatalmi versengésre

Az ASEAN országai igyekeznek elmélyíteni kétoldalú és multilaterális együttműködésüket Kínával, ám ezzel párhuzamosan növelik védelmi kapacitásaikat, és bővítik biztonsági együttműködésüket Amerikával, Ausztráliával, Japánnal és Dél-Koreával.

 

 

  •  

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.