A madárinfluenza megállíthatatlanul terjed az Egyesült Államokban, tömegével pusztítják el a megfertőzött baromfit, így kevés és egyre drágább a tojás, több boltban korlátozni kénytelenek a megvásárolható mennyiséget. A tojáshiány súlyosbodásához az is hozzájárul, hogy egyre népszerűbbek az éttermi reggelik.
Hivatalos adatok szerint az elmúlt harminc napban újabb 159 madárinfluenza fertőzésgócot fedeztek fel, 2022 óta több mint 150 millió tyúkot, pulykát és egyéb szárnyast kellett elpusztítani, és a járvány már elérte mind az ötven szövetségi államot. Januárban tucatonként 4,95 dollárral csúcsot döntött a tojás ára, és az előrejelzések szerint a tavalyi 65 százalék után az idén további 20 százalékkal drágul.
Az amerikaiak egy része a probléma megoldása érdekében visszatér a gyökerekhez: egyre többen tartanak otthon tyúkot. A legegyszerűbb megoldás pedig nem megvenni, hanem bérelni a tojót.
A Rent The Chicken a pennsylvaniai Freeportban működő multinacionális vállalat, amelyet 2013-ban alapítottak, és mára a világ legnagyobb tyúkbérlettel foglalkozó cégévé vált,
harminc amerikai szövetségi állam és két kanadai tartomány gazdáival működik együtt,
így gyakorlatilag az egész Egyesült Államok területén lehet tőlük kölcsönözni baromfit.
Az egyik alapító, Jenn Tomkins szerint elég két tojót kölcsönözni ahhoz, hogy egy család biztosítson magának heti egy tucat tojást. Az érdeklődés olyan nagy, hogy folyamatosan csörög a telefonjuk.
„Az online megkereséseink is nagyon gyorsan betelnek, lassan kifogyunk a bérelhető tyúkokból” – nyilatkozta az ABC Newsnak.
A bérleti díj 5-6 hónapra átlagban havi 500 dollár, ami magában foglal két tojót, egy tyúkketrecet, a szükséges tápot és egy használati útmutatót. (Egy dollár 383,3 forint.)
Bár ez nem okvetlenül olcsóbb, mint a bolti tojás, amelynek az ára így nagyjából heti húsz dollárra jön ki, de legalább biztonságot nyújt, és minimalizálja a stresszt, mondta a portálnak Joe Defrancesco, aki öt évvel ezelőtt kezdte el bérbe adni a csirkéit.
Egyre népszerűbb a dolog, mert mindenki tudni akarja, honnan jön a tojás. Nem az ár a fontos, hanem az, hogy az emberek gondoskodni akarnak arról, hogy lesz tojásuk
– magyarázta.
Az éttermek számára is egyre nagyobb gondot okoz a tojásárak emelkedése és a hiány, amihez az is hozzájárul, hogy egyre több amerikai nem otthon étkezik napközben. A First Watch egy évtized alatt majdnem négyszeresére növelte reggelit, villásreggelit és ebédet kínáló éttermei számát, a kilenc déli államban működő Eggs Up Grill a 2018-as 26 helyett ma már 90 egységgel rendelkezik, a floridai Another Broken Egg Café tavaly nyitotta meg a századik étkezőjét.
Egyre többféle reggelit kínálnak a gyorséttermek is:
Egyes étteremláncok, például a Waffle House már felárral adják a tojásételeket, mások bizonyos recepteknél tojáspótló anyagokat, például tápiókakeményítőt adnak, vagy kiveszik a tojásételeket az étlapról.
Egyes élelmiszerboltokban korlátozzák a megvásárolható tojás mennyiségét, a pennsylvaniai Green Castle-ben pedig február elején a BBC tudósítása szerint negyvenezer dollárértékben több mint százezer organikus tojást loptak el egy bolt teherautójáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.