BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brüsszel lazít a szigoron, hogy biztosítsa a kritikus fontosságú fémeket

Több tucat projekt segíti a termelést és feldolgozást. Az EU a kritikus fontosságú fémek ellátásban sem akar függeni senkitől.

Az Európai Bizottság kedden közzétett egy 47 stratégiai projektet tartalmazó listát, amelynek az a célja, hogy növelje az energiaellátás átalakítása és biztonsága szempontjából kritikusnak ítélt 17 anyagból 14-nek az uniós termelését.

Ribera - Sejourne - Hoekstra meeting in Brussels Brüsszel
Brüsszel új projektjeit Stephane Sejorune ipari biztos jelentette be / Fotó: Anadolu via AFP

A lista része a 2023-ban elfogadott, a kritikus nyersanyagokról szóló törvény végrehajtásának, emlékeztetett a hírrel kapcsolatban a Reuters. A 27-ek azt a célt tűzték ki, hogy 2030-ig a szükségleteik 10 százalékát kitermelésből, 40 százalékát feldolgozásból és 25 százalékát újrahasznosításból biztosítsák.

„Hosszú ideig a nyersanyagok jelentették iparpolitikánk vakfoltját... Európa gyakran inkább szinte kizárólag a határain kívül vásárolta meg a szükséges nyersanyagok nagy részét” – emlékeztetett újságírók előtt Stephane Sejourne, az Európai Unió ipari biztosa. „Egészen addig, amíg a koronavírus-válság és az ukrajnai háború nem emlékeztetett minket függőségünk veszélyeire” – tette hozzá.

Kritikus alapanyagok az alumíniumtól a nikkelig

A kritikus fontosságú alapanyagok közé tartozik többek között 

  • az alumínium, 
  • a réz, 
  • a nikkel, 
  • az akkumulátorgyártáshoz elengedhetetlen lítium 
  • és a ritkaföldfémek, 

amelyeket a szélturbinák állandó mágneseiben vagy az elektromos járművekben használnak.

A 47 projekt az Európai Unió 13 tagállamában található: Belgiumban, Franciaországban, Olaszországban, Németországban, Spanyolországban, Észtországban, Csehországban, Görögországban, Svédországban, Finnországban, Portugáliában, Lengyelországban és Romániában, közölte a bizottság.

Xinhua Headlines: China's landlocked central regions eye further integration for new growth
Kína uralja a piacot / Fotó: Xinhua via AFP

Huszonöt projekt kitermeléssel, 24 feldolgozással és 10 újrafeldolgozással foglalkozik, néhány pedig ezek kombinációjával. 

További listákat is közzétesznek majd a fennmaradó anyagokról,

 beleértve a tömbön kívüli projekteket is.

Az EU szeretné elkerülni, hogy az olcsó orosz gáz elvesztése és a koronavírus-járvány okozta ellátási láncbeli problémák után a kulcsfontosságú fémek tekintetében is túlzottan függjön egyetlen forrástól. A bizottság a közös beszerzést is szorgalmazza.

Brüsszel megszabadulna a kínai függéstől

Jelenleg Kína uralja a ritkaföldfémek kitermelését, valamint az elektromos járművek akkumulátoraihoz és a napelemekhez szükséges fémek feldolgozását.

„Nincs védelmi ipar ritkaföldfémek nélkül, amelyeket a radarjainkban, szonárjainkban és célzóberendezéseinkben használunk – és amelyek esetében 100 százalékban a finomított kínai anyagoktól függünk” – emlékeztetett Sejourne.

EU-csúcs
Az EU a belső piacra akar támaszkodni / Fotó: AFP

A most nyilvánosságra hozott projektek közül huszonkettő lítiumot, 12 nikkelt, 11 grafitot, 10 kobaltot és hét mangánt tartalmaz, hogy segítse az akkumulátorgyártási ellátási láncot. Némelyik több fémet is érint. Egy magnézium- és három volfrámprojekt az EU védelmi iparát szolgálja majd.

A projektekre egyszerűsített engedélyezési eljárás vonatkozik,

amely a bányászat esetében legfeljebb 27 hónapra, a feldolgozás vagy újrahasznosítás esetében pedig 15 hónapra korlátozódik. Az engedélyeztetés számos zöld projektet hátráltat a blokkban, ami éveket vesz igénybe a fejlesztésekhez, mivel a vállalatok 27 tagállam és a helyi közösségek szabályaival küzdenek.

Egy finanszírozási csoport fog tanácsot adni arra vonatkozóan is, hogyan lehetne a költséges projekteket a nemzeti bankok, az Európai Beruházási Bank és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank által nyújtott állami garanciák segítségével beindítani, hogy ösztönözzék a magánberuházásokat.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.