Az amerikai kosárválogatott, a szupersztárokkal teletűzdelt, Michael Jordan vezette Dream Team 1992-es olimpiai diadala, illetve a szintén Jordanre épülő legendás Chicago Bulls sikerszériája nyomán az NBA legkésőbb a kilencvenes évek közepére-végére igazi világmárkává vált. Idehaza is rengetegen gyűjtötték a kosaraskártyákat, amelyek közül ma egy-egy ritkább darabért súlyos dollármilliókat képesek fizetni a fanatikusok.
Sokan próbálták utánozni a pályákon a már említett Jordan, Scottie Pippen, Dennis Rodman, Karl Malone, Hakeem Olajuwon vagy épp Shaquille O’Neal mozdulatait, s bizony voltak olyanok is jócskán, akiket a sportág maga hidegen hagyott, mégis büszkén hordták a Bulls bikafejes logójával ellátott ruhadarabokat, pusztán azért, mert azok abban az időben elképesztően menőnek számítottak.
Az NBA csapataiban már akkor elkezdték megvetni a lábukat az európai játékosok, elég, ha csak Vlade Divacra, a tragikusan fiatalon elhunyt Drazen Petrovicra, a litván óriásra, Arvidas Sabonisra, vagy a Bullsszal három bajnoki címet nyerő Toni Kukocra gondolunk. Az ő érkezésüknek, később pedig a sportcsatornák, majd az internet elterjedésének köszönhetően az amerikai profiliga népszerűsége még nagyobb növekedésnek indult az Atlanti-óceán innenső felén, ez a folyamat pedig azóta is töretlen.
Napjainkra a bajnokság legnagyobb csillagai nagyrészt európaiak, a szlovén Luka Doncic, a szerb Nikola Jokic és a görög Janisz Adetokunbo miatt drukkerek milliói követik a meccseket. Az NBA a kilencvenes évek óta tudatosan is nyit az európai piac felé, a különböző gálamérkőzések mellett évről évre rendeznek már tétmeccseket is az öreg kontinensen: legutóbb idén januárban csapott össze egymással két alapszakasz-találkozón Párizsban a San Antonio Spurs és az Indiana Pacers. Mindkét mérkőzésen telt ház, 15 ezer néző fogadta a feleket az Accor Arenában.
Ilyen előzmények mellett nem meglepő, hogy az NBA szeretne egy saját bajnokságot létrehozni Európában, ennek ötletét még a liga előző vezére, a legendás David Stern vetette föl, az elmúlt hónapokban pedig egyre erősödtek azok a hangok, amelyek szerint az ötlet belátható időn belül valósággá válhat.
Sajtóinformációk szerint az NBA és a Nemzetközi Kosárlabda-szövetség, a FIBA vezetői rendszeresen egyeztettek az együttműködés lehetőségeiről, Adam Silver NBA-komisszár januárban, a párizsi meccsek kapcsán nyilatkozva meg is erősítette ezeknek a tárgyalásoknak a tényét, de további részleteket azokról nem árult el.
Nos, Silver csütörtökön Andreas Zagklisszal, a FIBA főtitkárával tartott közös sajtótájékoztatót New Yorkban az NBA igazgatótanácsának ülését követően.
Silver közölte, hogy valóban szeretnének egy saját európai ligát indítani, ehhez meg is kapta az NBA-s csapattulajdonosok támogatását. Hozzátette, hogy a színfalak mögött már hosszú ideje egyeztet potenciális befektetőkkel, a tárgyalások még igen korai stádiumban vannak, konkrét megállapodás senkivel sem született.
Az amerikai sportvezető ugyanakkor nagy vonalakban vázolta, hogy is nézne ki az NBA európai ligája: 16 csapatos bajnokságot terveznek afféle félig nyitott modellben, ami azt jelenti, hogy 12 csapat helye fix, a maradék négy gárda pedig a saját nemzeti bajnokságában vagy valamelyik nemzetközi kupában elért eredményei alapján kvalifikálná magát a pontvadászatba.
Silver azt is elmondta, hogy a résztvevő klubok az NBA-hez hasonlóan fizetési plafon alatt kellene tartsák a béreket, szóval nem költekezhetnének ész nélkül, az NBA tulajdonosai pedig résztulajdonosai lennének az új ligának, de az európai csapatokban nem kapnának tulajdonrészt. A meccsek a tervek szerint az Európában megszokott szabályok szerint, 4x10 perces játékidővel zajlanának.
Arról, hogy pontosan mely csapatok indulnának el a bajnokságban, Silver nem beszélt, de a The Athletic úgy értesült, hogy a két spanyol sztárgárda, a Real Madrid és a Barcelona, a török Fenerbahce és a francia ASVEL is tárgyalt a részvételről, utóbbi elnöke az egykori NBA-klasszis, Tony Parker.
A fentebb említett négy csapat jelenleg az Euroligában versenyez, amely az NBA után pillanatnyilag a világ második legerősebb kosárlabda-bajnokságának számít, esetleges kiválásuk után más klubok is követhetik őket az új, NBA által létrehozandó versenysorozatba, ami gyökeresen átalakítaná az európai kosárlabda-ökoszisztémát.
Korábban több szakportálon, így a Basketnews vagy az Eurohoops oldalán is lehetett arról olvasni, hogy olyan, focicsapatuk révén már világhírű egyesületek, mint a Paris Saint-Germain vagy a Manchester City is csatlakoznának az új szuperligához, és az NBA olyan, potenciális piacot jelentő nagyvárosokban is létrehozna új csapatokat, mint Berlin, München, Róma vagy London.
A Paris Saint-Germaint tulajdonló katari befektetői csoportot mindenesetre érdekelné a lehetőség, és az NBA már hivatalosan is megkereste őket ez ügyben, az egyeztetések − ezt a párizsi klub egy hivatalos tisztségviselője mondta el a Le Parisien című francia lapnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.