Magyar idő szerint szombatról vasárnapra virradó éjjel egy olyan csereügyletet kötöttek az észak-amerikai profi kosárlabdaligában, az NBA-ben, amely valósággal sokkolta a sportág követőit. A Dallas Mavericks Los Angelesbe küldte a csapat mozdíthatatlannak hitt szupersztárját, az egész bajnokság egyik legjobb játékosának számító Luka Doncicot. A texasi alakulat a szlovén zsenivel együtt a Lakersnek átpasszolta Maxi Klebert és Markieff Morrist, cserébe megkapták a mezőny egyik legkiválóbb centerét, Anthony Davist, a tehetséges fiatal Max Christie-t, valamint egy 2029-es első körös draftjogot.
A szurkolók és a szakértők közül is sokan értetlenül fogadták a tranzakciót, több okból is. Doncic évek óta elképesztő számokat produkál, az előző idényben a bajnokság pontkirálya lett, és nagydöntőig vezette a Dallast, lényegében NBA-karrierje 2018-as kezdete óta folyamatosan világklasszis teljesítményt nyújt, ötször került be a szezon legjobb ötösébe, sorra dönti a különböző rekordokat.
Egy ekkora, ereje teljében lévő sztárt nagyon ritkán cserélnek el, főleg idény közben, néhány nappal az átigazolási időszak lejárta előtt. Az sem jellemző, hogy egy ilyen kaliberű játékost a beleegyezése vagy legalább a megkérdezése nélkül küldjenek egy másik csapathoz, márpedig Luka Doncic esetében ez történt.
Miért hozhatta meg a Dallas Mavericks vezetősége mégis ezt az igencsak meglepő és drasztikus döntést? Nos, Doncic kétségtelenül elképesztő tehetség, aki bármikor képes meccseket eldönteni, és ha kell, a hátára veszi a csapatot. Ugyanakkor az is tény, hogy a kondíciójával évek óta problémák vannak, folyamatosan túlsúllyal küzd, Tim McMahon, az ESPN szerzője a Mavericks vezetőségéhez közel álló forrásokból úgy tudja, a súlyproblémák és az ebből fakadó sérülések az egyik fő oka annak, hogy megválnak a szlovén karmestertől.
A másik fő ok, amely összefügg az előzővel is, hogy nyártól Doncic úgynevezett supermax szerződésre lett volna jogosult, melynek értelmében öt évre 345 millió dollár ütötte volna a kosaras markát. A Dallas vezetői a hírek szerint nem bíztak abban, hogy Doncic a jövőben fegyelmezettebben dolgozik, és mindent megtesz, hogy elkerüljék a sérülések, így nem akarták felvállalni azt a kockázatot, amelyet egy ilyen brutális szerződés jelentett volna a klubnak.
Bobby Marks, az ESPN szakírója az X-en rámutatott, az átigazolás után Doncic nem lesz jogosult a supermax szerződésre, 345 millió helyett öt évre csak 229 millióért írhatna alá, ezzel 116 millió dollártól esik el, viszont később a most kiesett bevételeit egy előnyös szerződéssel szinte teljesen visszahozhatja. Idén nyáron például érdemes aláírnia egy hároméves megállapodást, és az egyéves játékosopciót kihasználva új kontraktust köthetne 2028–29-től, sokkal jobb feltételekkel. Akkorra már tíz éve szerepelne a ligában, így ismét jogosult lenne a supermax szerződésre, 2028–29-től kezdve évi 72 millió dolláros fizetésért kosarazhatna.
Doncic rövid távon adózás terén is biztosan rosszul jár azzal, hogy Los Angelesbe tette át a székhelyét. A Sportico által megkérdezett szakértő , Robert Raiola felhívta a figyelmet, hogy Texas állam nem szed jövedelemadót a polgáraitól, Kaliforniában viszont a legmagasabb ez a típusú közteher, az évi 1 millió dollárt meghaladó bér esetén a bevétel 14,4 százalékát viszi el az adó, a szlovén kosarasnak tehát ezzel a mínusszal is számolnia kell.
Jóllehet, amit Doncic a kedvezőtlenebb adózás miatt elveszít, azt szinte biztos, hogy sokszorosan visszanyeri majd más utakon. Los Angeles eleve nagyobb piac, mint Dallas, a szórakoztatóipar központja, ráadásul a nemsokára 26. születésnapját ünneplő klasszis a világ egyik legnagyobb marketingértékű, önmagában is márkának számító csapatához csatlakozott, így még inkább szem előtt lesz, és az eddiginél is jövedelmezőbb szponzori szerződéseket köthet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.