BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Moszkva békekötés előtt: rosszul áll az orosz széna a külkereskedelemben

Miközben Moszkva vonakodik belemenni az Egyesült Államok javasolta tűzszünetbe, a szerdai magas orosz inflációs szám után, pénteken gyenge külkereskedelmi adat jött ki. Az orosz gazdaság állapota minden bizonnyal sokkal kevesebbet nyom a latban, mint az ukrán hadseregé, mindenesetre a felek ilyenkor egymás gyengeségeit méregetik, és ez most nem jött jól.

Békekötést latolgatva a szemben álló felek törvényszerűen egymás gyengeségeit méregetik. Az ukrán hadsereg állapota nyilvánvalóan sokkal többet nyom most a latban, mint az orosz gazdaságé, amelyet a szankciókat lengető nyugati szövetségesek vágyálomként gyakran temettek a háború három éve alatt. Mindenesetre pénteken újabb gyenge orosz gazdasági adat látott napvilágot, ami biztosan nem jön jól, ha erőt akarsz mutatni.

Orosz gazdaság: a békeremény, az erősebb rubel és a meggyengült kínai energiakereslet vezetett kevesebb bevételhez, nem a szankciók Last two module fabrications for Yamal LNG Project on their way to Russia
Orosz gazdaság: a békeremény, az erősebb rubel és a meggyengült kínai energiakereslet vezetett kevesebb bevételhez, nem a szankció / Fotó: Imaginechina via AFP

Szerdán az derült ki, hogy februárban az éves infláció újabb kétéves csúcsra mászott, az előző havi 9,9-ről 10,1 százalékra.

A központi bank pénteki közlése: Oroszország külkereskedelme januárban – amikor beiktatták a békepárti amerikai elnököt, Donald Trumpot – 7,16 milliárd dollár többletet produkált

Vannak európai országok, amelyek megirigyelhetnék ezt, például a folyton deficites Románia, az oroszok számára azonban ez az adat békében is fiaskó lenne. Még inkább háborúban, amit finanszírozni kell.

A többlet hajszállal alacsonyabb még a múlt év első hónapjában mért 7,17 milliárd dollárnál is, ami pedig már a legkisebb januári összeg volt az elmúlt két évtizedben. 

Orosz gazdaság: a külkereskedelmi többlet romlásától aligha omlanak össze

Ha a háború időtartamára nézzük vissza az orosz számokat, azt látjuk, hogy habár az Európai Unió már a 17. Oroszország elleni szankciós csomagjánál tart, a többlet igazából csak a háború első évében csökkent érdemben a márciusi 37,5 milliárd dollárról. Azóta kisebb-nagyobb kilengésekkel a stagnálás a jellemző, a januári  gyenge adat azonban ezt a trendvonalat vitte el lefelé.

 

Az orosz gazdaság ettől még aligha omlik össze – nagyobb esélye látszik erre a visszavonuló ukrán hadseregnek –, amint azt oly sokszor jövendölte az elmúlt években a nyugati sajtó és az újabb és újabb szankciókat kiötlő politikusok. A külkereskedelmi egyenleg romlása mindenesetre nem előnyös pont, miközben az agresszíven tárgyaló Washington a békekötés asztalához noszogatja a feleket: Trump már újabb gazdasági szankcióval is megfenyegette az oroszokat, ha folytatják az előrenyomulást, Ukrajna gyengeségeit pedig kíméletlenül kihasználta, amikor gyakorlatilag kidobták Volodimir Zelenszkij elnököt a Fehér Házból.

Nem a szankciók okozták, és látható: a háború összefonta Oroszország és Kína sorsát

A gazdasági nehézségek mint kényszer abban az esetben nyomnak a latban, ha tartósak, vagy azzá tehetők. Az orosz külkereskedelem mostani gyengélkedését a következő tényezők okozták:

  • A behozatal éves összehasonlításban 3,2 százalékkal nőtt januárban, 22,09 milliárd dollárra, mert a békeremények izmosodásával erősödött a korábban gyengélkedő rubel, miközben könnyebbé vált külföldi cikkeket Oroszországba juttatni. 
  • Az export ugyanakkor csak 2,5 százalékkal nőtt, mégpedig azért, mert csökkent a kereslet Kínában, amely a nyugati szankciók kivetése óta az orosz energia fő piacává vált.

A számokból az látszik, hogy nem az újabb szankciók rontották Oroszország mérlegét, hanem a béke reménye. Igaz, hogy ehhez kellett a kínai kereslet gyengélkedése, amiből az következik: fontos orosz érdekké vált, hogy a kínaiaknak jól menjen.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.